Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

12.10.2020

Na návštěvě v Sosnové

Věděli jste, že prase je nejinteligentnější české zvíře a zraněný had umírá až po západu slunce?

I takové zajímavé informace se dozvěděli v pondělí 5. října razovští žáci 3. – 5. ročníku během návštěvy rodinné moštárny Vitaminátor v obci Sosnová. Naší průvodkyní byla sympatická paní Petra, dcera zakladatele firmy pana Tomáše Sošky a sestra současného majitele, pana Davida Sošky.

Firma se už dlouhá léta zabývá výrobou přírodních ovocných šťáv bez přidané chemie, barviv a konzervantů, stejně jako bez přidané vody. Spolupracuje se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity a k výrobě využívá ovoce vypěstované na svých vlastních pozemcích, které čítají zhruba 102 hektarů. Pěstují zde zejména jabloně, červený a černý rybíz, ale také slivoně, maliny a hloh.

Hned v úvodu naší návštěvy nás čekala ochutnávka skvělého jablečného moštu, během níž jsme si vyslechli zajímavé informace o pěstování ovoce a výrobě zdejších chutných a zdravých nápojů.

Poté jsme se vydali na procházku přírodovědnou stezkou, v jejímž průběhu žáci objevovali obálky s otázkami o přírodě, na které nadšeně odpovídali a přitom se dozvídali spoustu nových a zajímavých informací od naší průvodkyně.

Cestou kolem ovocných sadů, ohrady s koňmi a malebného rybníčku jsme dospěli k závěrečnému překvapení, jímž bylo dětské lanové centrum. Zde si kluci a děvčata z naší školy s chutí zasportovali a prokázali svou obratnost i odvahu.

V prostorách tábořiště, které je rovněž součástí areálu, pak děti posvačily a přitom se dělily s kamarády a učiteli o své čerstvé zážitky a dojmy.

Na závěr exkurze dostali naši žáci balíčky s džusíky, a kdo měl zájem, mohl si ve firemní prodejně zakoupit ještě některé další ze zdejších produktů.

Akce se uskutečnila v rámci projektu vypsaného a organizovaného Místní akční skupinou Hrubý Jeseník, který je finančně podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Děkujeme tímto majitelům a zaměstnancům firmy Vitaminátor a také MAS Hrubý Jeseník za krásný a poučný zážitek.

Učitelé a žáci ZŠ Razová

MAS