Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

25.11.2022

Adventní spirála a vánoční jarmark

Ve čtvrtek 24.11., pár dní před první adventní nedělí, proběhla v tělocvičně školy tradiční obnovená akce s názvem Adventní spirála.

Po úvodních projevech pana ředitele a pana starosty předvedli své úžasné vystoupení žáci naší školy, kteří nám pod vedením paní učitelek zazpívali a také zahráli na flétny.

Následovalo krátké povídání p. učitele Mašlíka o Vánocích a vánočních přáních a pak již děti postupovaly cestičkou ve spirále vytvořené ze smrkových větví, kde zažehly světýlko a vzaly si malou odměnu v podobě jablíčka.

Jako občerstvení byl připraven skvělý punč pro dospělé, neméně skvělý nealko punč pro děti a výborný štrúdl, po kterém se jen zaprášilo. Návštěvníci si mohli také zakoupit nádherné vánoční výrobky dětí a paní učitelek ze základní školy i obou našich pracovišť mateřské školy. Výtěžek z prodeje výrobků a občerstvení je příjmem SRPDŠ, které jej použije ve prospěch našich žáků při dalších akcích plánovaných v tomto školním roce.

Adventní spirála spojená s vánočním jarmarkem se vydařila a radost nám dělá také hojná účast dětí, rodičů, prarodičů, sourozenců i bývalých žáků školy.

Všem moc děkujeme.

FOTOGRAFICKÉ MINUTKY

 

11.11.2022

Spirála pozvánka

 

6.11.2022

BAREVNÝ PODZIM 2022

V měsíci listopadu jsme se opět zúčastnili krajské výtvarné soutěže, která se koná v DDM v Ostravě. Krajská výtvarná soutěž – je již 28. ročníkem a nese název BAREVNÝ PODZIM 2022. Je určena dětem a žákům školských zařízení. Žáci se snažili libovolnou výtvarnou technikou ztvárnit období podzimu. Nejhezčí soutěžní výkresy jsme poté zaslali na danou adresu. Líbí se Vám?

 

31.10.2022

Halloweenské řádění 2022

Poslední dva vyučovací dny před podzimními prázdninami proběhly v naší škole ve znamení Halloweenu.

V pondělí 24.10. vedli učitelé výuku v halloweenském stylu. Pracovní listy, úkoly a činnosti byly motivovány strašidly a bubáky – vše samozřejmě s humornou nadsázkou. Během dopoledne a potom i v odpolední družině se žáci věnovali také vydlabávání dýní.

V podvečer pak začaly prostory školy zaplňovat čarodějnice a čarodějky, rusalky, víly, krvavé nevěsty a divoženky, doprovázené zombíky, upíry, kostlivci a dalšími bytostmi z říše nadpřirozena. Masky a kostýmy byly opravdu děsuplné, za což patří pochvala všem maskérům, ať už jimi byly samotné děti či jejich rodiče, prarodiče, sourozenci nebo kamarádi.

Ve výtvarných dílnách se pak naše strašidýlka věnovala výrobě halloweenských pavouků a po setmění vyrazila i se svými učiteli, kamarády z mateřské školy a rodiči na lampionový průvod. Prošli jsme část vesnice včetně hřbitova, kde jsme si připomněli zásady správného chování, piety a úcty k těm, kteří již nejsou mezi námi.

Ve slavnostně a stylově vyzdobené jídelně nás pak čekala vynikající večeře, připravená našimi paními kuchařkami. Skvělé hamburgery a hranolky opravdu neměly chybu.

Takto posilněni, vydali se pak malí bubáci na stezku odvahy v prostorách potemnělé školy. Na čtyřech stanovištích je čekali učitelé a další pracovníci školy a zadávali jim k plnění nejrůznější úkoly. Děti tvrdily, že učitelé byli tentokrát ještě strašidelnější než obvykle, ale lidi toho napovídají…

Závěr večerního programu představoval výběr ze dvou možností – sledování filmu nebo poslech tajuplných historek – tzv. černá hodinka. Většina žáků se zúčastnila obojího.

Po nezbytné hygieně se šlo na kutě. Spaní ve třídě ve spacáku mělo určitě své specifické kouzlo. Většina dětí usnula, jako když je do vody hodí.

Budíček byl druhý den ráno v sedm hodin. Po provedení základní hygieny a výtečné snídani jsme nastoupili do autobusu a odjeli do Bruntálu. Zde jsme navštívili stanici přírodovědců ve Středisku volného času a seznámili se s jejími zvířecími obyvateli včetně hadů, ještěrek, želv, králíků, exotických ptáků a jiných stvoření. Naší průvodkyní byla vedoucí stanice paní Rozprýmová, jejíž odborný výklad a zajímavé vyprávění zaujaly malé i velké návštěvníky.

Po příjezdu do Razové jsme měli ještě v plánu sledovat částečné zatmění slunce, ale to nám, bohužel, meteorologické podmínky neumožnily.

Halloweenská akce se vydařila a my už se moc těšíme na nějaké to další řádění.

 

20.10.2022

V hlavní roli listí

Milujeme podzim, neboť nám nabízí kreativní aktivity. Z minulé vycházky jsme nasbírali listy, které se dají krásně využít.  Rozhodli jsme se, že budeme tvořit z listí zvířátka. Stačilo nám k tomu lepidlo, výkresy, fix, nůžky a samozřejmě listy. Myslím, že nám vznikala umělecká díla. Zkuste si tipnout, co je to?

Dagmar Němcová

 

 

20.10.2022

 

hal1

hal2

 

8.10.2022

Podzim

Podzim je tady. Naše společná procházka ve ŠD započala sbíráním listí. Sluníčko nám přálo a žáci se snažili nasbírat co nejvíce listí různých barev a tvarů. Cestou jsme pozorovali, jak se mění příroda. Podzim nám nabízí opravdu pestrou paletu barev. Z listů, kterých  je hodně kolem nás, budeme vytvářet zvířátka. Poznáte je?

 

16.9.2022

Venku na zahradě

Tak jsme opět ve škole, neboť nám skončily prázdniny. Nám to, ale vůbec nevadí, protože jsme se vydali s vychovatelkami ŠD po vyučování  na naši  školní zahradu. Sluníčko nám svítilo do tváří a zdravý pobyt venku nám velmi prospívá. Mohli jsme si protáhnout tělo na prolézačkách, houpačkách, kolotoči.

Všichni si moc přejeme, ať ještě dlouho svítí sluníčko a je teplo. Pohybové hry máme prostě rádi.

 

12.9.2022

Razovští školáci jako filmové hvězdy

Dům č. 45 je pracovní název filmu. Dům č. 353 v Razové je adresa místa, kde se film natáčel. Ano, v pátek 9. 9. 2022 přijeli do naší školy mladí filmaři a herci, studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, aby ve zdejším prostředí za účasti vybraných žáků natočili scény výše uvedeného snímku.

Vyučování tedy neprobíhalo úplně jako obvykle. Školáci i učitelé měli možnost sledovat práci filmařů, jejich techniku a postupy. Mnozí byli překvapeni, že jedna krátká scénka či filmová sekvence se točí třeba na devět pokusů, než se povede ke spokojenosti tvůrců.

Účinkování ve filmu bylo jistě pro většinu našich žáků životním zážitkem a zkušeností. A my jako učitelé to oceňujeme nejen z pohledu praktického naplnění cílů mediální výchovy v rámci školního vzdělávacího programu, ale rovněž jako prostředek k posílení zdravé sebedůvěry dětí a skvělou reklamu naší školy.

Natáčení se účastnil také Karel Heřmánek ml., známý například ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě nebo televizního filmu Zločin v Polné.

Jedna z našich razovských filmových hvězd se druhého dne vyjádřila: „Byli jsme ve škole až do večera, ale vůbec mi to nevadilo.“

 

 

 

 

22.8.2022

Vážení rodiče,


s blížícím se koncem prázdnin si Vás a samozřejmě i Vaše děti dovoluji pozvat na slavnostní zahájení školního roku, které proběhne ve čtvrtek 1. 9. 2022 v 8:00 hodin v tělocvičně školy. Tento den ještě nebude zajištěna strava ani provoz školní družiny.

K dispozici Vám však bude paní vedoucí školní jídelny a družiny k přihlášení žáka.

Připomínám, že v průběhu září budeme vybírat 200,- Kč na SRPDŠ a 300,- Kč na školní sešity, pracovní učebnice a ostatní pomůcky. Tyto částky budou přebírat třídní učitelé v průběhu měsíce září.


S přáním pěkného dne
Mgr. Jiří Chmelík