Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

28.6.2019

A teď už hurá na prázdniny !!!

 

27.6.2019

Úspěch v krajské soutěži

Po loňském vítězství našeho žáka Sebastiána Kožušníka v krajské literární soutěži jsme si letos na základě hlediska pravděpodobnosti přílišné naděje nedělali. Přesto naši žáci Adélka, Elvíra, Dorka a Roman sebrali odvahu i chuť a sepsali pohádky, které jsme v květnu do této soutěže odeslali.

Letošního už 9. ročníku Čertovských pohádek, který organizoval městský obvod Mariánské Hory a Hulváky pod záštitou starosty Patrika Hujduse, se zúčastnilo kolem 450 žáků několika desítek škol celého Moravskoslezského kraje. Téma mělo název Čerti na zahrádce.

Dorota Hradilová, žákyně 4. ročníku naší razovské školy, dokázala v silné konkurenci uspět a získala krásné šesté místo. Svou pohádku s názvem Čertík zahradník napsala zcela sama během  hodiny literární a slohové výchovy. Odměnou jí bylo pozváni pro ni, její rodiče a sestru na slavnostní vyhlášení, které se uskutečnilo dne 18. června v ostravském kině Cinestar a příslib, že její pohádka bude spolu s dalšími nejlepšími zařazena na CD namluvené moderátory Hitrádia Orion. Toto CD bude distribuováno do škol po celém Moravskoslezském kraji.

Za tuto úžasnou propagaci a reprezentaci naší malé, ale hrdé školy, byla nadějná spisovatelka Dorka zaslouženě oceněna ředitelskou pochvalou.

OCENĚNÁ POHÁDKA

Čertík zahradník

Byl jednou jeden malý, ale krásný domeček. V domečku bydlela malá holčička jménem Dorotka, která se moc ráda starala o svoji zahrádku. Každý den zalévala cuketu, rajčátka, maliny, ostružiny, rybíz černý i červený, jahody, mrkev a další ovoce a zeleninu, kterou pěstovala.

Jednoho dne se Dorotka vzbudila a šla na zahrádku, jako kterékoliv jiné ráno. Ale Dorotčina zahrádka byla úplně zničená. Všechno ovoce bylo otrhané a zelenina…….no hrůza! Dorotka se smutně rozhlížela okolo sebe a všimla si, že za stromečkem se něco šustlo. Přišla blíž a zavolala : ,, Vylez ven!“ Od stromečku se ozvalo: ,,Nevylezu, lekneš se mě.“ Dorotka tak dlouho naléhala, až se před ní objevil čertík, který se představil jako Karlík. Dorotka si Karlíka udiveně prohlížela a neuniklo jí, že má tvář celou od malin. To jí přišlo podezřelé a na čertíka zakřičela: ,, Tak to ty jsi mi zničil moji zahrádku!“ Čertík se začervenal a řekl: ,, Promiň holčičko, já jsem to tak nemyslel.“ ,,A jak jsi to teda myslel ?“ zeptala se Dorotka. A Karlík jí začal vyprávět svůj příběh o tom, jak od malička toužil býti zahradníkem, ale maminka s tatínkem mu to nedovolili a naučili ho jenom lumpačit a zahrádky ničit.  ,,Ale musím uznat, že i když jsem už navštívil mnoho zahrádek, ta tvoje zahrádka se mi líbí úplně nejvíc“, řekl Karlík. Dorotku to velmi potěšilo a usmála se. Na Karlíka se zlobila už jen malinko. Dokonce Karlíkovi navrhla, že ho naučí ovoce a zeleninu pěstovat. Karlík byl rád a slíbil, že na druhý den ráno Dorotku opět navštíví.

Další den ráno, se setkali u jabloně a Dorotka povídá: ,,Dnes si Karlíku zasadíme cuketu, chceš?“  Karlík na Dorotku koukal jako na zjevení a přiznal se, že vlastně ani pořádně neví, co to ta cuketa je a jak vypadá. Dorotka se usmála a postupně Karlíkovi představila všechno ovoce a zeleninu, kterou na své zahrádce pěstuje. Karlík poslouchal bedlivě jako žák naší razovské školy a navrhl Dorotce:  ,,Já bych ti rád na zahrádce pomáhal, jestli chceš.“ Dorotka čertíkovi odpověděla, že by byla moc ráda za takového pomocníka.

Na druhý den přišel Karlík k Dorotce a povídá: ,,Dorotko, dnes jdeme zalévat tvoji zahrádku!“  Ale Dorotka řekla: ,,Mám něco lepšího.“ Chytla Karlíka za ruku a odvedla ho na prázdnou část zahrádky, kde byl pro čertíka připravený nádherný záhon, který mu Dorotka věnovala. Karlík se na Dorotku usmál, objal ji a poděkoval. Dorotce slíbil, že už nikdy žádnou zahrádku nezničí a bude se pečlivě a svědomitě starat o tu svoji.

                                                                                                    Autor:  Dorota Hradilová, 4. třída

 

26.6.2019

Krásný slunečný den jsme si všichni užili jak u koní, tak u vody.

MAS

 

13.6.2019

Na kole dětem

Na kole dětem je název známého sportovního projektu na podporu onkologicky nemocných dětí. Vedoucím pelotonu cyklistů, kteří projíždějí celou Českou republikou je Josef Zimovčák, několikanásobný mistr světa a ČR v jízdě na vysokém kole. V pelotonu jsme letos opět mohli vidět i takové osobnosti jako profesora Pafka či profesora Pirka.

Trasa letošního 10. ročníku, který probíhal od 29.5. do 8.6., byla rozdělena do deseti etap a vedla z Aše do Znojma. 6. etapa měla start v Jeseníku a cíl v Ostravě a jednou ze zastávek byla také obec Leskovec nad Moravicí.

Vzácnou příležitost vidět a náležitě přivítat účastníky této velkolepé dobročinné akce si v úterý 4.6.  odpoledne nenechali ujít ani žáci razovské školy se svými učiteli, stejně jako děti z mateřské školy v Leskovci. Ty si dokonce se svými paními učitelkami přichystaly krátké a velmi milé kulturní vystoupení.

Obec Leskovec poté pro naše žáky zajistila projížďku lodí po Slezské Hartě. Zážitek z celého dne byl velmi silný a my jsme hlavně rádi, že jsme mohli podpořit ty, kteří nelitují svého času a sil vynaložených ve prospěch dětí v nelehké životní situaci.

 

11.6.2019

ZVEME VÁS NA PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR V RAZOVÉ.

DALŠÍ INFORMACE V LETÁČKU.

20190611_112114

 

31.5.2019

Školní výlet

K závěru školního roku, který se pomalu blíží, patří neodmyslitelně také školní výlet. Ten se letos uskutečnil v pátek 31. 5. a zúčastnilo se ho dvacet pět žáků se svými učiteli. Cílová místa výletu byla letos dvě.

Nejprve vedla naše cesta do hornického muzea Landek na okraji Ostravy. Zde si žáci prohlédli prostory dolu, prolezli maketou záchranářské šachty, seznámili se s technikou těžby uhlí a s nepředstavitelně těžkou prací horníků a důlních záchranářů. Zájemci měli také možnost svézt se malým hornickým vláčkem.

Po svačině a nakoupení suvenýrů jsme pokračovali v cestě na další zajímavé místo – do vojenského historického muzea v Darkovičkách, které je umístěno v areálu jednoho ze zdejších bunkrů. Vojenské opevnění zde bylo budováno v roce 1938 jako obrana před hrozícím nebezpečím napadení ze strany tehdejšího nacistického Německa. Naši výletníci se poučili o událostech této pohnuté historie a prohlédli si celý bunkr – jeho vybavení i zbraně. Ve venkovním areálu jsme pak nemohli promeškat příležitost vyfotit se u opravdového tanku.

Výlet se vydařil, včetně počasí, a přinesl jeho účastníkům zábavu i poučení v jednom.

 

31.5.2019

Ve středu 29. 5. 2019 proběhlo v Bruntále okresní kolo  Turnaje v deskových hrách.  Naše škola na toto klání poslala své zástupce, kteří nás skvěle reprezentovali. Sebastián Kožušník vybojoval skvělé 2. místo. Děkujeme a gratulujeme všem účastníkům.

 

 

27.5.2019

Školní akademie 2019

Diváci v naplněném sále Kulturního domu v Razové byli v pátek 24. 5. svědky úžasné a velkolepé show, kterou si pro ně připravili žáci a děti z naší základní školy i obou mateřských škol pod vedením svých učitelů.

V pestrém programu tradiční školní akademie se střídaly vtipné scénky, písničky, taneční i různá další pohybová vystoupení.

Přítomní rodiče i prarodiče mohli být právem hrdí na své ratolesti. Ukázalo se, že i na nevelké venkovské škole a ve školkách se najde mnoho skvělých herců, tanečníků, zpěváků a vůbec šikovných dětí. Každý z těch malých vystupujících je osobnost, která se nebojí ukázat a předvést to, co se naučila.

A my učitelé jsme za to moc rádi.

 

27.5.2019

Vybíjená v Krnově

Ve středu 22. 5. 2019 se vypravil smíšený tým našich žáků do krnovské školy Žižkova, kde se konal tradiční turnaj ve vybíjené. Kromě nás se ho účastnila školní družstva z Krnova, Úvalna a Brantic.

V těžké konkurenci se naši bojovníci rozhodně neztratili, šli naplno do každého zápasu a dokázali porazit i družstvo jedné velké krnovské školy. Celkově obsadili šesté místo, za které se v žádném případě stydět nemusí.

Děkujeme Sebíku, Jindro, Martine, Romane, Honzo, Karle, Pavlo, Aničko, Láďo, Markétko a Sáro! Skvěle jste reprezentovali naši školu. Žákyni Sofince pak patří velký dík za nadšené fandění a cenné trenérské pokyny.

 

17.5.2019

Plavecký výcvik začíná v pondělí 20. 5. 2019. Další termíny: 27.5., 3.6., 10.6., 17.6. a 24.6. Odjezd od školy 7:20, příjezd kolem 11:00. Pátá hodina 4. ročníku proběhne dle pokynu vyučujících.

S sebou plavky, 2 ručníky, čepici (kdo má delší vlasy), hřeben (popř. i krém) a svačinu s pitím. Nutnost ráno snídat. Komu bývá v autobuse špatně – léky, sáček.

Kdo se plaveckého výcviku, který je součástí povinné tělesné výchovy nezúčastní ze zdravotních důvodů, učí se ve škole (podle pokynů vyučujících).