Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

7.10.2019

NANEČISTO

 

3.10.2019

Život na farmě

V rámci stejnojmenného projektového dne navštívili ve čtvrtek 3. října žáci naší školy spolu se svými učiteli farmu U Stromovouse, která se nachází ve Staré Vodě, místní části Světlé Hory.

Akce se uskutečnila v rámci projektu Malí farmáři vypsaného a organizovaného Místní akční skupinou Hrubý Jeseník, který je finančně podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Majitelé farmy, manželé Zámečníkovi, chovají na svých pozemcích stádo hnědých krátkosrstých koz a také hovězí dobytek anglického plemene Jersey. Mléko těchto krav obsahuje až dvakrát více bílkovin než mléko holštýnského skotu, jehož chov v ČR převažuje. Všechna zvířata mají svá jména inspirovaná vesměs pohádkovými postavami, a tak si děti mohly pohladit například Rozárku, Leontýnku, Hvězdičku nebo Elišku. Setkaly se zde také s kozou pojmenovanou Bora Bora či s kozlem Igorem. Mohly se pokochat pohledem na krásné kačenky s jejich roztomilými kachňátky a mezitím si vyslechly zasvěcený a poutavý výklad pana Standy a jeho ženy Val.

Obdivuhodní hostitelé nezapomněli ani na občerstvení a tak všichni malí i velcí návštěvníci s radostí ochutnali báječný tvarohovo-smetanový čokoládový dezert Jesenický skřítek, výrobek, jenž byl oceněn druhým místem na národní soutěži v Mikulově. Také spousta dalších mléčných výrobků ze zdejší farmy získala prestižní ceny v soutěžích zaštítěných Ministerstvem zemědělství ČR a Moravskoslezským krajem v rámci podpory regionálních potravinářských produktů. Proto děti ani dospělí neváhali a některé z nich si ihned zakoupili v místní prodejně.

Návštěva farmy se našim školákům velmi líbila. Dozvěděli se mnoho zajímavého o hospodářských zvířatech a jejich náročném chovu, o práci v zemědělství a ve výrobě potravin a v neposlední řadě si užili zdravého dopoledního pobytu na čerstvém vzduchu.

Děkujeme tímto manželům Zámečníkovým a MAS Hrubý Jeseník za krásný a poučný zážitek.

Učitelé a žáci

VýstřižekMAS

 

 

9.9.2019

Na školní zahradě jsme společně se všemi dětmi z obou školek a ze základní školy shlédli program, který nás seznámil se životem některých druhů ptáků.

Zajímavé a poutavé vyprávění  spojené s praktickými ukázkami z jejich života se nám líbilo a těšíme se zase někdy příště…..

 

6.9.2019

Vážení rodiče,

z důvodu stálého narůstání cen potravin navyšujeme od 1. 9. 2019 stravné o 2,- Kč u všech věkových kategorií.

Mateřská škola:

 1.   svačina                                               8,-  Kč
 2.   oběd                                                 16,-  Kč
 3.   svačina                                               8,-  Kč

 

Základní škola: 

 1.  kategorie   7 – 10 let                     23,-  Kč
 2.  kategorie 11 – 14 let                      25,-  Kč
 3.  kategorie 15 – a více                      31,-  Kč

 

 

Do věkových skupin jsou zařazeni strávníci na dobu školního roku tj. (od 1.9.2019 – 31.8.2019), ve kterém dosáhnou věku – viz. tabulka.

 

Děkujeme za pochopení.

 

V Razové dne: 29. 8. 2019                                                                                                                                                                                                      Bobková Alena

                                                                                                           vedoucí školní jídelny

 

6.9.2019

Naše škola zpracovává osobní údaje dětí a jejich zákonných zástupců v souladu s Obecným nařízením EU 2016/679 (GDPR).

Právními důvody zpracování osobních údajů je plnění právních povinností uložených legislativou ČR, plnění úkolů ve veřejném zájmu a dále plnění smluvních vztahů. K žádnému z těchto právních důvodů zpracování osobních údajů není potřeba vyžadovat souhlas subjektu údajů (resp. zákonných zástupců).

Oblasti zpracování osobních údajů bez souhlasu subjektu údajů:

 1. Vedení školské evidence a dalších agend vyžadovaných zvláštními předpisy.
 2. Vedení záznamů o účasti žáků na soutěžích či olympiádách.
 3. Vystavování podepsaných výtvorů žáků v prostorách školy či mimo školu.
 4. Používání jmenovek v šatnách, kontaktní údaje rodičů.
 5. Použití evidencí k narozeninovým přáním.
 6. Řešení deliktů žáků, a to i bez účasti Policie ČR.
 7. Předplatné družin či stravného.
 8. Přihlašování do kroužků, na akce školy (výlety apod.).
 9. Určení osob oprávněných k vyzvedávání dítěte z družiny nebo mateřské školy.
 10. Poskytnutí přístupu do elektronické žákovské knížky.
 11. Doložení potvrzení o bezinfekčnosti a evidence.
 12. Reportážní fotografie z činnosti školy (zveřejnění na webových stránkách školy, v tištěných periodikách apod. Mohou obsahovat krátký popisek události včetně jmen dětí. Bez souhlasu je možno předávat takovéto fotografie např. zřizovateli ke zveřejnění ve zpravodaji.

 

2.9.2019

 

28.6.2019

A teď už hurá na prázdniny !!!

 

27.6.2019

Úspěch v krajské soutěži

Po loňském vítězství našeho žáka Sebastiána Kožušníka v krajské literární soutěži jsme si letos na základě hlediska pravděpodobnosti přílišné naděje nedělali. Přesto naši žáci Adélka, Elvíra, Dorka a Roman sebrali odvahu i chuť a sepsali pohádky, které jsme v květnu do této soutěže odeslali.

Letošního už 9. ročníku Čertovských pohádek, který organizoval městský obvod Mariánské Hory a Hulváky pod záštitou starosty Patrika Hujduse, se zúčastnilo kolem 450 žáků několika desítek škol celého Moravskoslezského kraje. Téma mělo název Čerti na zahrádce.

Dorota Hradilová, žákyně 4. ročníku naší razovské školy, dokázala v silné konkurenci uspět a získala krásné šesté místo. Svou pohádku s názvem Čertík zahradník napsala zcela sama během  hodiny literární a slohové výchovy. Odměnou jí bylo pozváni pro ni, její rodiče a sestru na slavnostní vyhlášení, které se uskutečnilo dne 18. června v ostravském kině Cinestar a příslib, že její pohádka bude spolu s dalšími nejlepšími zařazena na CD namluvené moderátory Hitrádia Orion. Toto CD bude distribuováno do škol po celém Moravskoslezském kraji.

Za tuto úžasnou propagaci a reprezentaci naší malé, ale hrdé školy, byla nadějná spisovatelka Dorka zaslouženě oceněna ředitelskou pochvalou.

OCENĚNÁ POHÁDKA

Čertík zahradník

Byl jednou jeden malý, ale krásný domeček. V domečku bydlela malá holčička jménem Dorotka, která se moc ráda starala o svoji zahrádku. Každý den zalévala cuketu, rajčátka, maliny, ostružiny, rybíz černý i červený, jahody, mrkev a další ovoce a zeleninu, kterou pěstovala.

Jednoho dne se Dorotka vzbudila a šla na zahrádku, jako kterékoliv jiné ráno. Ale Dorotčina zahrádka byla úplně zničená. Všechno ovoce bylo otrhané a zelenina…….no hrůza! Dorotka se smutně rozhlížela okolo sebe a všimla si, že za stromečkem se něco šustlo. Přišla blíž a zavolala : ,, Vylez ven!“ Od stromečku se ozvalo: ,,Nevylezu, lekneš se mě.“ Dorotka tak dlouho naléhala, až se před ní objevil čertík, který se představil jako Karlík. Dorotka si Karlíka udiveně prohlížela a neuniklo jí, že má tvář celou od malin. To jí přišlo podezřelé a na čertíka zakřičela: ,, Tak to ty jsi mi zničil moji zahrádku!“ Čertík se začervenal a řekl: ,, Promiň holčičko, já jsem to tak nemyslel.“ ,,A jak jsi to teda myslel ?“ zeptala se Dorotka. A Karlík jí začal vyprávět svůj příběh o tom, jak od malička toužil býti zahradníkem, ale maminka s tatínkem mu to nedovolili a naučili ho jenom lumpačit a zahrádky ničit.  ,,Ale musím uznat, že i když jsem už navštívil mnoho zahrádek, ta tvoje zahrádka se mi líbí úplně nejvíc“, řekl Karlík. Dorotku to velmi potěšilo a usmála se. Na Karlíka se zlobila už jen malinko. Dokonce Karlíkovi navrhla, že ho naučí ovoce a zeleninu pěstovat. Karlík byl rád a slíbil, že na druhý den ráno Dorotku opět navštíví.

Další den ráno, se setkali u jabloně a Dorotka povídá: ,,Dnes si Karlíku zasadíme cuketu, chceš?“  Karlík na Dorotku koukal jako na zjevení a přiznal se, že vlastně ani pořádně neví, co to ta cuketa je a jak vypadá. Dorotka se usmála a postupně Karlíkovi představila všechno ovoce a zeleninu, kterou na své zahrádce pěstuje. Karlík poslouchal bedlivě jako žák naší razovské školy a navrhl Dorotce:  ,,Já bych ti rád na zahrádce pomáhal, jestli chceš.“ Dorotka čertíkovi odpověděla, že by byla moc ráda za takového pomocníka.

Na druhý den přišel Karlík k Dorotce a povídá: ,,Dorotko, dnes jdeme zalévat tvoji zahrádku!“  Ale Dorotka řekla: ,,Mám něco lepšího.“ Chytla Karlíka za ruku a odvedla ho na prázdnou část zahrádky, kde byl pro čertíka připravený nádherný záhon, který mu Dorotka věnovala. Karlík se na Dorotku usmál, objal ji a poděkoval. Dorotce slíbil, že už nikdy žádnou zahrádku nezničí a bude se pečlivě a svědomitě starat o tu svoji.

                                                                                                    Autor:  Dorota Hradilová, 4. třída

 

26.6.2019

Krásný slunečný den jsme si všichni užili jak u koní, tak u vody.

MAS

 

13.6.2019

Na kole dětem

Na kole dětem je název známého sportovního projektu na podporu onkologicky nemocných dětí. Vedoucím pelotonu cyklistů, kteří projíždějí celou Českou republikou je Josef Zimovčák, několikanásobný mistr světa a ČR v jízdě na vysokém kole. V pelotonu jsme letos opět mohli vidět i takové osobnosti jako profesora Pafka či profesora Pirka.

Trasa letošního 10. ročníku, který probíhal od 29.5. do 8.6., byla rozdělena do deseti etap a vedla z Aše do Znojma. 6. etapa měla start v Jeseníku a cíl v Ostravě a jednou ze zastávek byla také obec Leskovec nad Moravicí.

Vzácnou příležitost vidět a náležitě přivítat účastníky této velkolepé dobročinné akce si v úterý 4.6.  odpoledne nenechali ujít ani žáci razovské školy se svými učiteli, stejně jako děti z mateřské školy v Leskovci. Ty si dokonce se svými paními učitelkami přichystaly krátké a velmi milé kulturní vystoupení.

Obec Leskovec poté pro naše žáky zajistila projížďku lodí po Slezské Hartě. Zážitek z celého dne byl velmi silný a my jsme hlavně rádi, že jsme mohli podpořit ty, kteří nelitují svého času a sil vynaložených ve prospěch dětí v nelehké životní situaci.