Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

15.9.2023

Dopravní výchova v naší škole

V krásném slunečném dopoledni v úterý 12. září byla hostem naší školy referentka dopravních přestupků Městského úřadu Bruntál, paní Bc. Jana Pallová Zborovská.

V prostorách multifunkčního hřiště seznámila děti s pravidly bezpečnosti silničního provozu, zejména při jízdě na kole. Žáci se dozvěděli, co je povinná výbava jízdního kola, jak důležité jsou reflexní prvky a jak má být správně nasazena cyklistická přilba.

Zatímco čtvrťáci a páťáci zdolávali nástrahy dopravního testu, jejich mladší spolužáci dostávali otázky a následné poučení na základě názorných obrázků.

Poté přišla na řadu samotná jízda zručnosti. Kdo neměl vlastní kolo, mohl si zapůjčit některé z těch, které paní referentka přivezla. Chlapci a děvčata absolvovali slalom mezi kužely a většina z nich si vyzkoušela i jízdu se speciálními brýlemi, které imitují stav po požití návykových látek.

V soutěži v jízdě na koloběžce pozadu byli nejúspěšnějšími závodníky Míša, Ondra a Svjatoslav.

Na kole štěstí si pak děti losovaly různé dopravní otázky nebo speciální úkoly související s dopravní tématikou.

V další části výukového bloku se dozvěděly, jak přivolat záchranku, případně policii nebo hasiče, a jaké důležité informace při tomto volání sdělit. Pomocí scénky si vyzkoušely takový telefonický rozhovor i v praxi.

Žáci a žákyně obdrželi množství cen a dárečků a učitelé navíc i užitečné výukové materiály k dopravní výchově.

Za příjemně strávené dopoledne, kdy se děti stejně tak bavily jakož i učily, moc děkujeme Městskému úřadu Bruntál a zvláště paní Bc. Pallové Zborovské, která svým milým a zároveň profesionálním přístupem zaujala všechny zúčastněné.

 

15.9.2023

4.9.2023

 

29.8.2023

pozvánka1
pozvánka3

 

6.7.2023

Školní výlet v Karlově

Naši žáci už zažili halloweenské přespání ve škole. Přespání na horské chatě v rámci školního výletu však bylo premiérou.

Ve čtvrtek 29.6. ráno se celá výprava pod vedením paní učitelky Rotterové vydala linkovým autobusem do Bruntálu a odtud dále do Malé Morávky. K cíli cesty – chatě U Ostřížka v Karlově – se pokračovalo pěšky.

Během pochodu čekaly na děti dvě příjemné přestávky. Při té první výletníci nejen posvačili v prostředí příjemného altánku, ale také se sportovně vyřádili na přilehlém workoutovém hřišti.

Druhá zastávka byla v místním středisku horské služby, kde jsme se seznámili s prací statečných záchranářů. Na figurantech z řad odvážných žáků nám místní pracovník předvedl znehybnění zraněné končetiny a rovněž i celého těla. Prohlédli jsme si také čtyřkolky a zhlédli video z výcviku záchranářského psa. Tento zvířecí hrdina jménem Party se nám předvedl i osobně.

Po příchodu na chatu se děti ubytovaly a vydaly se na průzkum místní restaurace. Brzy poté přijely paní kuchařky s obědem. Skvělé řízky s bramborem všem chutnaly a nechyběl ani sladký moučník.

Před čtvrtou hodinou odpolední dorazil pan starosta Fehérvári a také rodiče žáků, aby se zúčastnili slavnostního předání vysvědčení. K tomu došlo za krásného letního počasí na zahradě před chatou. Prvňáčci byli pasováni na čtenáře a rozloučili jsme se s našimi páťáky, kteří budou od září žáky bruntálských škol.

Večerní program byl pestrý. Rozdělali jsme oheň a opékali špekáčky. Poté jsme ještě dlouho poseděli u táboráku a za kytarového doprovodu pana ředitele Chmelíka a pana Bílka ze skupiny Happy to Meet zazpívali spoustu krásných písní.

Ti nejodvážnější se pak zúčastnili černé hodinky, kde jim pan učitel Mašlík četl a vyprávěl strašidelné historky na dobrou noc.

V pátek ráno po snídani jsme už balili věci a uklízeli, ale zbyla ještě spousta času na povídání a nejrůznější legrácky.

Na páteční oběd byli už všichni doma a toužebně očekávané prázdniny právě odstartovaly.

Tak si je řádně a ve zdraví užijte, milí žáci – a ať se vlečou! 

EMOTIKON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.6.2023

Na úterý 20.6. 2022 pozvala firma Glamp Razová naše žáky a učitele k razovskému přívozu. Zde měli připravený skvělý program v podobě plavby na lodičkách a spoustu zábavných her a soutěží. Děti se učily pádlovat, a i když to pro ně (a ani některé učitele) nebylo úplně snadné, vytrvaly a nakonec zdárně absolvovaly dobrodružné vodní putování. Se zápalem se pustily do všech aktivit a v týmech mezi sebou bojovaly v nejrůznějších disciplínách. Samozřejmě zbyl čas i na svačinku a povídání o aktuálních zážitcích a zkušenostech. Cestou zpět jsme se věnovali poznávání kytiček a někteří i sběru lesních jahod.

A protože naši hostitelé nezapomněli objednat také krásné letní počasí, užili jsme si tento den opravdu dokonale. Firmě Glamp patří náš velký dík a poklona za povedenou akci.

 

22.6.2023

Naše škola se zúčastnila dalšího ročníku literární a výtvarné soutěže, „ Požární ochrana očima dětí 2023“.

Žákyně Anežka Pallová získala Čestné uznání za svůj výtvor ve výtvarném oboru.

Anežce blahopřejeme.

 

22.6.2023

V průběhu pobytu ve školní družině navštěvují  žáci kroužky, které škola nabízí. Žáci  se, ale  i v družině zapojují do různých činností (spontánních i řízených). Oblíbené jsou hry – Kalaha, Lodě, Dobble, Fotbal, ale i karetní hry. Starší žáci se rádi zapojují do společenských a stolních her. Mladší žáci tvoří pomocí  stavebnic Lego a Seva různé výrobky. Oblíbená tématika je stříhání, malování obrázků dle šablon.  Často si povídáme a čteme pohádky, pověsti. Když nám počasí dovolí, chodíme na školní zahradu. Naším cílem je spokojenost žáků a využití jejich času na relaxaci a odpočinek.

 

12.6.2023

OSLAVA DNE DĚTÍ MEZI ZVÍŘATY

V loňském školním roce jsme svátek dětí prožívali ve sportovním duchu. Letos jsme se rozhodli strávit jej mezi zvířaty.

1.června jsme se vydali na výlet do Holčovic – Jelení, kde již zhruba deset let existuje Africké muzeum a safari, založené cestovatelem a podnikatelem panem Čížkem.

Zde jsme zhlédli sbírku vycpaných exotických zvířat včetně žirafy, slona, tygra, lva, hrocha a ledního medvěda. Expozice je doplněna sbírkou afrického umění a najdeme zde i část věnovanou slavnému cestovateli a objeviteli dr. Emilu Holubovi.

V okolí muzea se nachází zoopark a přilehlé pastevní areály s chovem zvířat. Měli jsme možnost obdivovat různé druhy koní, ovcí, koz, hovězího dobytka včetně buvolů, ale také jeleny či divoká prasata.

Po nezbytném nákupu suvenýrů a občerstvení jsme se vydali na procházku naučnou stezkou. Sedm nezdatnějších pak dosáhlo i náročného vytouženého cíle – vrcholku dřevěné rozhledny s krásným výhledem na Jeseníky a Beskydy.

 

5.6.2023

PRVNÍ POMOC
Do školy za námi přišla paní Sedláčková, která nám poutavě a zajímavě povídala o lidském těle, co a jak v něm probíhá a jak některé orgány pracují.
Dozvěděli jsme se například, kolik potřebujeme svalů k úsměvu nebo k zamračení, kolik nám denně vypadává vlasů a naučili jsme se správně si umývat ruce.
Na konci přednášky si žáci poslechli zásady první pomoci. S blížícími se prázdninami je toto téma víc než aktuální. Praktické ukázky byly sladkou tečkou na úplný závěr, kdy jsme si měřili tep, tlak a poslouchali, jak nám pracuje srdíčko.
Paní Sedláčkové děkujeme a těšíme se zase příští rok na další pokračování.