Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina, kreativita"

13.6.2019

Na kole dětem

Na kole dětem je název známého sportovního projektu na podporu onkologicky nemocných dětí. Vedoucím pelotonu cyklistů, kteří projíždějí celou Českou republikou je Josef Zimovčák, několikanásobný mistr světa a ČR v jízdě na vysokém kole. V pelotonu jsme letos opět mohli vidět i takové osobnosti jako profesora Pafka či profesora Pirka.

Trasa letošního 10. ročníku, který probíhal od 29.5. do 8.6., byla rozdělena do deseti etap a vedla z Aše do Znojma. 6. etapa měla start v Jeseníku a cíl v Ostravě a jednou ze zastávek byla také obec Leskovec nad Moravicí.

Vzácnou příležitost vidět a náležitě přivítat účastníky této velkolepé dobročinné akce si v úterý 4.6.  odpoledne nenechali ujít ani žáci razovské školy se svými učiteli, stejně jako děti z mateřské školy v Leskovci. Ty si dokonce se svými paními učitelkami přichystaly krátké a velmi milé kulturní vystoupení.

Obec Leskovec poté pro naše žáky zajistila projížďku lodí po Slezské Hartě. Zážitek z celého dne byl velmi silný a my jsme hlavně rádi, že jsme mohli podpořit ty, kteří nelitují svého času a sil vynaložených ve prospěch dětí v nelehké životní situaci.

 

11.6.2019

ZVEME VÁS NA PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR V RAZOVÉ.

DALŠÍ INFORMACE V LETÁČKU.

20190611_112114

 

31.5.2019

Školní výlet

K závěru školního roku, který se pomalu blíží, patří neodmyslitelně také školní výlet. Ten se letos uskutečnil v pátek 31. 5. a zúčastnilo se ho dvacet pět žáků se svými učiteli. Cílová místa výletu byla letos dvě.

Nejprve vedla naše cesta do hornického muzea Landek na okraji Ostravy. Zde si žáci prohlédli prostory dolu, prolezli maketou záchranářské šachty, seznámili se s technikou těžby uhlí a s nepředstavitelně těžkou prací horníků a důlních záchranářů. Zájemci měli také možnost svézt se malým hornickým vláčkem.

Po svačině a nakoupení suvenýrů jsme pokračovali v cestě na další zajímavé místo – do vojenského historického muzea v Darkovičkách, které je umístěno v areálu jednoho ze zdejších bunkrů. Vojenské opevnění zde bylo budováno v roce 1938 jako obrana před hrozícím nebezpečím napadení ze strany tehdejšího nacistického Německa. Naši výletníci se poučili o událostech této pohnuté historie a prohlédli si celý bunkr – jeho vybavení i zbraně. Ve venkovním areálu jsme pak nemohli promeškat příležitost vyfotit se u opravdového tanku.

Výlet se vydařil, včetně počasí, a přinesl jeho účastníkům zábavu i poučení v jednom.

 

31.5.2019

Ve středu 29. 5. 2019 proběhlo v Bruntále okresní kolo  Turnaje v deskových hrách.  Naše škola na toto klání poslala své zástupce, kteří nás skvěle reprezentovali. Sebastián Kožušník vybojoval skvělé 2. místo. Děkujeme a gratulujeme všem účastníkům.

 

 

27.5.2019

Školní akademie 2019

Diváci v naplněném sále Kulturního domu v Razové byli v pátek 24. 5. svědky úžasné a velkolepé show, kterou si pro ně připravili žáci a děti z naší základní školy i obou mateřských škol pod vedením svých učitelů.

V pestrém programu tradiční školní akademie se střídaly vtipné scénky, písničky, taneční i různá další pohybová vystoupení.

Přítomní rodiče i prarodiče mohli být právem hrdí na své ratolesti. Ukázalo se, že i na nevelké venkovské škole a ve školkách se najde mnoho skvělých herců, tanečníků, zpěváků a vůbec šikovných dětí. Každý z těch malých vystupujících je osobnost, která se nebojí ukázat a předvést to, co se naučila.

A my učitelé jsme za to moc rádi.

 

27.5.2019

Vybíjená v Krnově

Ve středu 22. 5. 2019 se vypravil smíšený tým našich žáků do krnovské školy Žižkova, kde se konal tradiční turnaj ve vybíjené. Kromě nás se ho účastnila školní družstva z Krnova, Úvalna a Brantic.

V těžké konkurenci se naši bojovníci rozhodně neztratili, šli naplno do každého zápasu a dokázali porazit i družstvo jedné velké krnovské školy. Celkově obsadili šesté místo, za které se v žádném případě stydět nemusí.

Děkujeme Sebíku, Jindro, Martine, Romane, Honzo, Karle, Pavlo, Aničko, Láďo, Markétko a Sáro! Skvěle jste reprezentovali naši školu. Žákyni Sofince pak patří velký dík za nadšené fandění a cenné trenérské pokyny.

 

17.5.2019

Plavecký výcvik začíná v pondělí 20. 5. 2019. Další termíny: 27.5., 3.6., 10.6., 17.6. a 24.6. Odjezd od školy 7:20, příjezd kolem 11:00. Pátá hodina 4. ročníku proběhne dle pokynu vyučujících.

S sebou plavky, 2 ručníky, čepici (kdo má delší vlasy), hřeben (popř. i krém) a svačinu s pitím. Nutnost ráno snídat. Komu bývá v autobuse špatně – léky, sáček.

Kdo se plaveckého výcviku, který je součástí povinné tělesné výchovy nezúčastní ze zdravotních důvodů, učí se ve škole (podle pokynů vyučujících).

 

12.5.2019

Vítání občánků

V sobotu 13. 4. proběhlo na Obecním úřadě v Razové tradiční vítání nových občánků. První slavnostní úřední akce, na niž si ve vlastním případě žádný člověk nepamatuje, ale památky na ni (fotografie, dárečky) si může uchovávat po celý život.

Proto jsme byli rádi, že také naši žáci přispěli k této významné události svým kulturním představením. Překonali ostych i pohodlnost a přednesli zde pásmo básní, tematicky zaměřených právě na maminky a novorozeňata.

Sladké odměny a pochvalu si od Obecního úřadu Razová i od svých pedagogů zasloužila děvčata Adélka, Anička, Elvíra, Julinka, Kačka, Pavlínka a Sofinka, a také jeden chlapec – Honzík.

 Mgr. Jana Kosťová, Mgr. Karel Mašlík

 

7.5.2019

U NÁS NA VESNICI

Pokud žijete na vesnici, máte k některým činnostem blíže než lidé z města. Není pro vás problém obout se do gumáků, podojit krávu či sklidit a uskladnit brambory.

A právě tyto a další dovednosti museli prokázat reprezentanti naší školy na Netradiční olympiádě školních družin, kterou uspořádala Základní škola Brantice dne 6. 5. 2019 a jejíž téma neslo výše uvedený název. Jde samozřejmě o mírnou nadsázku, protože soutěžní disciplíny byly těmito činnostmi pouze inspirovány. To jim však neubírá nic na jejich zajímavosti a hodnotě příspěvku k rozvoji praktických schopností.

Soutěž, které se zúčastnilo celkem deset škol z Krnovska a Bruntálska, se odehrávala v brantickém kulturním domě a přilehlém parčíku. Pětičlenné týmy se mezi sebou utkaly v dojení „mléka“ z gumové rukavice, záchraně zvířátek za pomoci potápěčských brýlí, řezání pilkou, zatloukání hřebíků, přenášení vody, hodu vejcem „do hnízda“, hodu vejcem a jeho chytání na co nejdelší vzdálenost, převozu brambor (medicinbalů) v dětských kolečkách, hodu gumákem, běhu v gumácích velikosti XXXL a skládání obrázků na čas.

Slavnostní ráz celé akce byl podtržen zahajovacím nástupem všech družstev a předvedením svých vlajek a bojových pokřiků, projevem ředitele pořádající školy pana Mgr. Adama Šimůnka a starosty obce pana Vladimíra Dofka. V rámci kulturní části předvedli své taneční vystoupení žáci brantické školy a na závěr zarecitovali své vtipné básně žáci z Krnova. V celém průběhu olympiády využívaly děti možnost bohatého občerstvení.

Razovští olympionici Elvíra, Jindra, Martin, Roman a Sebík sice v závěru nestanuli na „bedně“, ale celkovým čtvrtým místem (o které se dělili s několika dalšími družstvy) rozhodně ostudu neudělali. Na své úsilí a snahu vzorně reprezentovat naši školu mohou být oprávněně hrdí, stejně tak, jako jsme na ně hrdí i my, učitelé.

Domů si odváželi nejenom spoustu zážitků, ale také pamětní trika, diplomy a mnoho dalších drobných odměn a sladkostí. Mnohem důležitější je však to, že navázali nová přátelství s dětmi z jiných obcí a ověřili si, že naše razovská škola se může směle měřit se všemi ostatními.

 

2.5.2019

Velikonoční kraslice

Muzeum v Bruntále uspořádalo v zámecké kapli výstavu ,,Velikonoční kraslice“.

Výstava je přístupná v období od 13. 4.  –  12. 5. 2019.  Naše Základní škola a Mateřská škola Razová se této výstavy zúčastnila. Všechny děti se snažily různou technikou jako slámou, malováním, lepením ozdobit kraslice co nejlépe. K obdivování byly i výrobky k nadcházejícímu jaru. Děti za svoji snahu, trpělivost, píli budou oceněny sladkou odměnou od pracovníků Muzea v Bruntále. I tato odměna nás motivuje k tomu, že i v příštím roce se akce opět zúčastníme.