21.5.2026
Návštěva Městské knihovny Bruntál – beseda „Kočičí povídání“
V pátek 15. 5. jsme se s dětmi z MŠ Leskovec nad Moravicí vydali do Městské knihovny v Bruntále, kterou pravidelně navštěvujeme. Tentokrát pro nás byl připravena beseda s názvem „Kočičí povídání“, na kterou se starší děti opravdu těšily.
Paní knihovnice z dětského oddělení, děti srdečně přivítala a provedla je zajímavým povídáním o kočičkách.
Nechybělo ani čtení kočičího příběhu, který děti zaujal.
Program byl obohacen o různé aktivity. Děti si procvičily poznávání barev a zvířátek, aktivně se zapojovaly a odpovídaly na otázky. Součástí byla i krátká pohybová chvilka, při které si děti protáhly tělo a napodobovaly pohyby kočiček.
Na závěr si každý vybarvil tematickou omalovánku.
Návštěva knihovny i samotná beseda se nám velmi líbila, do knihovny jezdíme všichni velmi rádi. Děti byly po celou dobu pozorné a aktivní.
Děkujeme Městské knihovně v Bruntále za milé setkání a už teď se těšíme na další společnou návštěvu.
11.5.2026
Ve středu 30. 4. 2026 se v Leskovci nad Moravicí uskutečnila tradiční akce Pálení čarodějnic. Celá akce proběhla ve spolupráci s obcí a Sborem dobrovolných hasičů.
Paní učitelky si pro děti připravily pestrá stanoviště plná zábavných i „kouzelnických“ úkolů, ve kterých děti prokazovaly své schopnosti zkušených čarodějů a čarodějek. Úspěch mělo například malování obličeje, kdy se děti mohly pomalovat úplně sami dle své fantazie.
Dále disciplína s vytahováním „hmyzáků“ z krabičky pomocí čínských hůlek, což byla disciplína hodná čarodějnických mistrů nebo poznávání tajemných předmětů v kouzelném kotlíku pouze hmatem. Nechyběl ani úkol zaměřený na paměť – děti si musely zapamatovat přísady a správně sestavit magický lektvar, aby se kouzla povedla. Součástí programu byl také tvořivý koutek, kde si děti vyráběly papírové čarodějnice.Ty následně symbolicky „spálily“ v ohni. Nechyběly ani sportovní disciplíny, jako byl let na koštěti, skákání v pytlích nebo hod do pavoučí sítě.
Poděkování patří také rodičům, kteří přiložili ruku k dílu. Zejména děkujeme paní Melichárkové za pomoc u hmyzího a „kotlíkového“ stanoviště a paní Kratinové za upečení čarodějnických prstů a výrobu velké čarodějnice, která byla připravena k večernímu zapálení.
Od obce dostaly děti špekáček, který si s chutí opekly na ohni.
Příjemnou atmosféru celé akce podtrhla i spolupráce místních „silných mužů“, kteří pomohli hasičům vztyčit májku. Tu děti i dospělí předem společně ozdobili. Celé odpoledne se neslo v duchu pohody, spolupráce a krásných tradic.
Děkujeme všem, kteří se na organizaci podíleli, i všem účastníkům za skvělou atmosféru a těšíme se na další společná setkání.
Kolektiv MŠ Leskovec nad Moravicí
7.5.2026
Při příležitosti tradičního setkání seniorů v kulturném domě v Leskovci nad Moravicí měly děti z naší mateřské školy možnost potěšit přítomné krátkým kulturním vystoupením.
Pět děvčátek – Katka H., Johanka V., Bedřiška B., Terezka S. a Terezka J. – si pro seniory připravilo pásmo jarních básniček, které doplnily milým tanečním vystoupením při zpěvu písničky „Pod naším okýnkem“.
Senioři byli vystoupením velmi potěšeni, nešetřili úsměvy ani potleskem a malé účinkující si za své vystoupení vysloužily velkou pochvalu.
Pro děti to byla krásná zkušenost a zároveň příležitost udělat radost druhým.
7.5.2026
Den Země v MŠ Leskovec nad Moravicí
Předposledním dubnovým týdnem nás ve školce provázelo téma ochrany naší přírody.
Děti si zopakovaly význam třídění odpadu a vyslechly si čtené pohádky, nad kterými pak vznikaly živé diskuse o ekologii.
Také se zapojily do tvořivých aktivit, při nichž vyráběly „šťastnou“ a „smutnou“ zeměkouli. Tímto si připomněly, co je pro naši planetu důležité dělat a čemu je naopak potřeba se vyvarovat.
Ve středu 22. dubna, na mezinárodní Den Země, jsme se pak společně pustili do tradičního úklidu školní zahrady. Děti si z domu přinesly i své úklidové náčiní, jako malé smetáky, rýče a další potřebné pomůcky. Odpadu tentokrát nebylo mnoho, a tak jsme se mohli soustředit na sbírání spadaných větví, hrabání listí, pletí a čištění záhonků i chodníků.
Po dobře odvedené práci čekala na všechny zasloužená odměna v podobě výborné bramboračky od naší paní kuchařky Kamily.
Následovalo oblíbené opékání buřtů, kdy si starší děti samy připravily další chod oběda. Těm menším pomohly paní učitelky.
Některé děti se na toto opékání těší celý rok. Den se nám tak opět velmi vydařil – svítilo sluníčko a panovala příjemná atmosféra.
A kus dobře odvedené práce byl za námi vidět.
10.4.2026
V mateřské škole v Leskovci nad Moravicí se ve středu prvního dubna, uskutečnily velikonoční dílničky, které proběhly ve spolupráci s obcí.
Účast byla opravdu hojná a celá akce se nesla v jarní, veselé a přátelské atmosféře.
Do tvoření se nadšeně zapojili i rodiče, kteří společně se svými dětmi strávili hezké tvořivé odpoledne.
Pro děti i jejich doprovod bylo připraveno několik kreativních stanovišť.
Vyráběl se například travníček s osením, zdobili se papíroví motýlci a vajíčka veselými jarními motivy.
Děti si také mohly vybarvit velikonoční tašky a vyzkoušet si malování velikonočních a jarních odlitků jako byly vajíčka, holčičky i zajíčci ze sádry.
Zvláštní poděkování patří paní Nikol Kratinové, která se na akci aktivně spolupodílela.
Vyrobila sádrové odlitky a zároveň připravila veškerý materiál potřebný k výrobě trávníčků s osením.
Dále také děkujeme všem, kteří se akce zúčastnili.
Těšíme se na další společná setkání plná tvoření, radosti a příjemně stráveného času.
2.3.2026
Karneval v naší školce byl letos opravdu kouzelný. Děti čekalo dopoledne plné soutěží, tance a dobré nálady.
Třída se tak záhy proměnila v barevný rej masek. Dorazily dvě princezny Elsy z pohádky Frozen, které svými třpytivými šaty rozzářily místnost. Nechyběl ani kouzelník Harry Potter s hůlkou, který byl připraven kouzlit.
A velký úspěch měl roztomilý malý tučňák, který spolu s malým ptáčkem ze hry Angry-birds vytvořil zajímavé duo.
K dalším maskám patřil silný Hulk, tajemný Batman, odvážný Spidy, veselá Sněhurka i s košíčkem plným jablíček, statečná pirátka, strašidelný kostlivec, usměvavá upírka i roztomilá beruška.
Děti soutěžily v různých disciplínách a s nadšením se zapojovaly do všech připravených aktivit.
Nechyběla ani oblíbená židličkovaná a hra na mumie.
Nakonec si děti připily dětským punčem a k němu si daly nějakou tu dobrotu. Všichni byli moc spokojení, jak se karneval vydařil.
11.2.2026
Návštěva zdravotní sestřičky v MŠ Leskovci nad Mor.
V naší mateřské škole jsme přivítali milou zdravotní sestřičku Elišku Kašparovou. Ta si s dětmi přišla povídat o zdraví a péči o naše tělo. Setkání bylo velmi zajímavé a pro děti také poučné. Společně jsme si povídali o tom, co je pro naše zdraví dobré a čemu bychom se naopak měli vyhýbat. Děti se dozvěděly, jak je důležité o sebe pečovat, pravidelně si čistit zuby a důkladně si mýt ruce, aby zůstaly zdravé a silné.
Zdravotní sestřička dětem také vysvětlila, co dělat v případě úrazu – například když si někdo odře koleno nebo se uhodí. A protože jsme v mateřské škole, tak se dětem hned takové drobné fiktivní úrazy staly. Sestřička jim poté „rány“ s velkou trpělivostí a laskavostí ošetřila. Děti tak měly možnost být figuranty a vidět, jak se správně ošetřují.
Celé setkání bylo pro všechny moc fajn a děti se aktivně zapojovaly, kladly otázky a sdílely své vlastní zkušenosti. Návštěva zdravotní sestřičky byla pro všechny velmi přínosná a už se těšíme na další podobná setkání.
Tímto Elišce K. děkujeme za návštěvu naší školičky.
5.2.2026
Preventivní program o přátelství a respektu v MŠ Leskovec nad Moravicí
Dne 22.1.2026 se v mateřské škole v Leskovci nad Moravicí konal preventivní program na téma Do školky přišel nový kluk, který byl zaměřen na prevenci šikany a podporu dobrých vztahů mezi dětmi.
Děti z Razové si u této příležitosti udělaly výlet do Leskovce nad Moravicí, kde navštívily místní mateřskou školu. Po příchodu si společně s dětmi chvíli pohrály a vytvořily příjemnou atmosféru plnou smíchu a dobré nálady.
Následoval samotný program, který si pro děti připravil pan Radim Dunaj. Zábavnou a hravou formou, doplněnou o pohybový doprovod a aktivní zapojení dětí, jim přiblížil, jak je důležité chovat se k sobě hezky. Děti se dozvěděly, že by se k sobě neměly posmívat, ubližovat si, brát si hračky bez dovolení nebo se navzájem pošťuchovat. Naopak byly vedeny k tomu, aby si pomáhaly, byly k sobě ohleduplné a dokázaly se zastat kamaráda.
Součástí programu bylo také vysvětlení rozdílu mezi posmíváním a legrací. Děti se učily, že vtip a sranda jsou v pořádku pouze tehdy, když se u nich smějí všichni a nikomu to neubližuje.
Celé dopoledne se neslo ve velmi příjemném duchu. Děti si zábavnou formou odnesly důležité poselství o přátelství, respektu a vzájemné pomoci. Celé dopoledne bylo nejen poučné, ale také velmi zábavné a všem se moc líbilo.
27.1.2026
Na školkové zahradě naší mateřské školy se uskutečnila dětská olympiáda, která byla završení celotýdenního tématu „Zimní radovánky“. Děti měly možnost zapojit se do pohybových aktivit a společně si užít sportovní dopoledne.
Připravené disciplíny podporovaly pohyb, sportovní nadšení, obratnost i spolupráci.
Děti si vyzkoušely lyžování, slalom s hokejkou, průlez tunelem a hod na cíl. Každý malý sportovec se snažil podat co nejlepší výkon podle svých možností.
Součástí celé olympiády bylo také ohleduplné chování a respektování jednoduchých pravidel.
Děti se navzájem povzbuzovaly, fandily si a učily se radovat nejen z vlastního výkonu, ale i z úspěchů ostatních.
Tím si přirozenou formou osvojovaly základy sportovního ducha a fair play.
Všichni si tak zaslouží pochvalu nejen za snahu a sportovní výkon, ale i za férové chování.