Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

21.9.2023

Sanitka ve školce

Nic netušící děti při pobytu venku zůstaly stát v úžasu, když se před branou zahrady objevila blikající a houkající sanitka, kterou nám přivezl ukázat dědeček od kluků Zwesperových.

Dětem povyprávěl, že tato sanitka je darem pro potřebné lidi zasažené válkou na Ukrajině. Po rozhovoru o tom, jak funguje humanitární pomoc měly děti možnost si vyzkoušet ležení a ošetření na lehátku, ale také, jak sanitka bliká a houká.

Na závěr pan Zwesper odměnil všechny děti dobrůtkou za pozornost, kterou mu děti věnovaly.

 

12.9.2023

Dne 8.9.v pátek nás čekala naše první krásná akce v tomto školním roce ,,S besipem bezpečně do školy,,. Tato akce byla zaměřena na bezpečnost především na silnici a kolem ní.

Na akci byly celkem tři stanoviště. Na prvním stanovišti na nás čekala prohlídka policejního auta, kde každé dítě mělo možnost si na vlastní kůži vyzkoušet mluvit do vysílačky, osahat si všechny zajímavé čudlíky a zapnout si majáky.

Na druhém stanovišti nás pan policista poučil o bezpečnosti při cestě do školičky. Jak se správně rozhlížet na přechodu a vyvarovat se nebezpečí na silnicích, ukázal nám také reflexní prvky, které nás chrání ve tmě. Dále se děti dozvěděly, jak se správně zachovat, když se nějakému kamarádovi nebo blízkému stane něco zlého nebo, když nám hrozí bezprostřední nebezpečí.

Na třetím stanovišti byla přichystána jízda zručnosti na kole, avšak jsme maličcí, tak jsme pouze koukali a povzbuzovali větší kamarády.

Každé dítko si z akce doneslo dárečky a dodnes si povídají o prožitém zážitku.

 

30.6.2023

Rozloučení s předškoláky a kouzelná noc ve školce

22.6  se na naší zahradě konalo již tradiční pasování předškoláků.

Předškoláci přivítali své rodiče milými  básničkami, které vzaly za srdce nejen maminky, ale i ostatní pozvané. Před pasováním je čekal menší vědomostní test, který dokázal, že jsou všichni vzorně připraveni pro vstup do první třídy.

Poté následovalo samotné slavnostní pasování. Naše děti si jako vzpomínku odnesly pamětní list včetně vysvědčení předškoláka, knihu s čokoládou, od Obce Leskovec děti dostaly tašku s překvapením. Dále sponzorský dar z ostravské knihovny  a osobní dárky od kolektivu MŠ v podobě základní výbavy pro 1. třídu a talismanů pro štěstí.

Po krásně prožitém odpoledni na děti čekala vědomostně zábavná stezka, která byla zakončená v oblíbeném parku před kioskem, kde pro na nás bylo připraveno nečekané překvapení od pana starosty. Všichni jsme dostali osvěžující pohoštění. Již se chýlilo k večeru a my zamířili zpět do školky, kde všechny děti za doprovodu pohádky usnuly.

Na druhý den ráno nás probudila silná bouřka, která nám překazila plán výletu na zmrzlinu do Bruntálu. Po rozjasnění jsme se na přání dětí vydali na vycházku k Hartě. Po příchodu do školky jsme dětem přichystaly zmrzlinu a zbytek dne si užili na zahradě.

 

22.6.2023

Den otců v MŠ Leskovci

Víte, že na třetí červnovou neděli připadá oslava našich tatínků? Mají tak svůj svátek – Den otců.

Děti v naší školce na něj nezapomněly. Společně jsme vytvořili tatínky elegány se zdobenou kravatou a slušivým knírkem, a to jen pomocí otisku ručky a barevného papíru. Z těchto veselých tatínků vznikla úžasná výstavka, která je zároveň přáním pro tatínky k jejich dni.

A přáním to neskončilo. Děti vyrobily tatínkům ještě krásný a milý dárek, ke kterému zase stačily otisky jejich malých nožek. Tatínkům tímto zůstane památka na malé tlapky jejich ratolestí.

Za naši školku přejeme všem tatínkům pěkné oslavy jejich dne a tatínkové pamatujte, vaše dítka kráčí ve vašich stopách.

 

12.6.2023

Na dětský den dne 1.6. jsme si pro děti z naší MŠ připravily JARNÍ STEZKU, která se pořádala na školní  zahradě. Děti na jednotlivých stanovištích plnily úkoly a kvízy, ze kterých po jejich vyřešení vznikla tajenka. Po dokončení stezky na děti čekaly oblíbené sportovní disciplíny, jako je například skákání v pytlích, hod na cíl, přetahovaná a jiné. Nejtěžší úkol spočíval v podobě hledání pokladu, který byl zakopán v pískovišti. Závěr dětského dne jsme oslavili přípitkem šampaňského, který nám darovala jedna z maminek. Děti odcházely ze zahrady s velkým nadšením, úsměvem a sladkou odměnou.

 

22.5.2023

V minulém týdnu jsme navštívili farmu Spolagra spol. s.r.o. v Leskovci. Děti se dozvěděli nové informace o životě na statku. Naše paní průvodkyně Julinka nás odvedla do velkého kravína, který byl plný krav. Zde si také mohly pohladit zachráněná telátka. Dětem bylo vysvětleno, že bez lidské pomoci by po porodu nepřežila, a jak se vlastně musí o tyto telátka postarat. Po obchůzce statku, jsme také zavítali do stájí a viděli koně na louce.

Na závěr si děti prohlédly techniku, kterou k práci zaměstnanci na statku potřebují. Velmi se jim líbilo se posadit do traktoru a nakladače Manitou, který slouží k převozu balíků sena, hnoje nebo hlíny. Za vzorné chování a naslouchání na děti čekala sladká odměna.

 

27.4.2023

Den Země v MŠ Leskovec

Každoročně v měsíci dubnu, slavíme Den Země. Je to skvělá příležitost, jak v našich dětech, upevňovat lásku k přírodě a životu kolem nás. Jako první příležitost se nám naskytla návštěva u paní Hačundové, kde se děti seznámily s koloběhem života u slepiček, kterým se říká Hedvábničky. Tyto slepičky jsme mohli vidět od vajíčka, přes křehké kuřátko až po dospělého jedince. Děti se dozvěděly, že Hedvábnička je plemeno slepic s typickou strukturou peří, které vzhledem připomíná chlupy, a na omak je peří jemné jako hedvábí. Lidé je chovají především pro jejich krásu.

Další akci jsme pořádali přímo na půdě školky. Děti si měly za úkol přinést hraběčky, kolečka a další zahradní náčiní. Využili jsme krásného slunečného počasí, vypleli školní záhonek a pohrabali listí na travnaté ploše. Mezitím jsme si s dětmi zopakovali nejen proč je důležité o přírodu pravidelně pečovat, ale mít k ní i úctu.

MŠ Leskovec

 

12.4.2023

Velikonoce u nás ve školce

Na jaře v době, kdy se probouzí nový život se všichni připravujeme na svátky jara ,,Velikonoce,,. Tyto svátky se nesou v duchu tradic a zvyků, o kterých jsme si povídali. Děti měly možnost vidět, jak se plete pomlázka a také si připravit a upéct velikonočního beránka. Samozřejmě nechybělo tradiční barvení a zdobení vajíček, které si děti mohly vyzkoušet různými technikami. Touto cestou bychom chtěli poděkovat panu Vlachynskému za pletení pomlázek, a také naším maminkám, které se zapojily do výzdoby naší šatny. Všem přejeme krásné Velikonoce.

 

20.3.2023

Bláznivý den

Dne 3.3.2023 se v naší leskovecké školce uskutečnil ,,Bláznivý den“. Ihned od rána jsme se začali scházet v bláznivém oblečení. Fantazii jsme meze nekladli, takže se nám stalo, že jsme měli ve třídě o dvě děvčata více, než obvykle. Nutno podotknout, že holčičí oblečky oběma chlapcům velice slušely. Za to jedna paní učitelka se doma zapomněla převléci a dorazila rovnou z postele v županu a natáčkách, druhá paní učitelka si spletla skříň a přijela do školky v outfitu svého muže. Celé dopoledne se neslo v bláznivé náladě plné her a soutěží. Při pobytu venku jsme si navzdory rozmaru počasí dopřáli oběd venku, který jsme zakončili opékáním špekáčků. Dětem se tento den velice líbil a už teď plánujeme další podobné dobrodružství.

 

27.2.2023

 

V minulém týdnu k nám do školky zavítala moc milá návštěva zdravotní sestřička, paní Eliška Sedláčková. Společně s dětmi jsme si povídali o našem zdraví, které je pro nás ze všeho nejdůležitější. Děti si zopakovaly co už víme o lidském těle a dozvěděly se, jak se bránit nemoci nebo předcházet úrazům. Také se naučily, jak si správně umývat ruce, aby se odstranilo co nejvíce škodlivin a bakterií. Na závěr krásného povídání si děti mohly obvázat nebo zalepit nějaké své zranění nebo bolístky. Tímto paní Sedláčkové moc děkujeme za krásně strávené dopoledne.

MŠ Leskovec nad Moravicí