Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

27.6.2019

Výlet do ZOO

Dne 22.6. 2019 jsme jeli na výlet do zoologické zahrady v Olomouci. Bylo našim velkým přáním, aby děti mohly jet společně se svými rodiči. Paní učitelky po dohodě s panem ředitelem  vybraly termín v sobotu, aby si  tatínkové a maminky nemuseli brát dovolenou v práci. Máme radost,že se výlet všem dětem líbil.  Celé pondělí si měly o čem povídat.

 

26.6.2019

V pátek 21. 6. 2019 jsme jeli ranním autobusem za našimi kamarády do MŠ Leskovec nad Moravicí. Chvíli jsme si společně hráli, tvořili a povídali.

V 9.00 hodin jsme se přesunuli na školní zahradu, kde nás čekala paní Pallová, která pozvala  paní policistku z PČR v Bruntále. Obdivovali jsme její slušivou uniformu a pozorně jsme naslouchali jejímu povídání o práci policistů ve všech oborech.

Velmi nás zaujalo, jak policisté například stírají otisky zlodějů, jaké mají speciální oblečení, nářadí a náčiní, které jsme mohli nejen vidět, ale také si osahat. Policisté musí  umět poskytnout v případě potřeby  také první pomoc.

Zopakovali jsme si telefonní čísla policie, hasičů i záchranné služby. Děti  si připomněly, jak se mají chovat na silnici, jak jezdit na kole nebo v autě.

Nakonec jsme si všichni zasoutěžili a děti dostaly odměny.

 

9.6.2019

Den plný her a zábavy ve školce v Razové

Červnové téma v našem třídním vzdělávacím programu se jmenuje „JE NÁM KRÁSNĚ NA SVĚTĚ“. Minulý pátek jsme slavili Mezinárodní den dětí převlečení za indiány a dnes jsme si užili spoustu legrace při soutěžích a tanci. Už se těšíme na další překvapení, která nás čekají v tomto měsíci!

 

3.6.2019

SKOTAČENÍ S VERČOU

Ve čtvrtek dne 30. 5. 2019  jsme dětem z obou tříd připravili překvapení v podobě hudebního pořadu pod názvem „ Skotačení s Verčou“. Děti měly příležitost poslechnout si jarní příběh o zvířátkách, zatančit si a naučit se novou písničku. Program je nesmírně nadchl, a název byl opravdu blízko pravdě, protože děti během vystoupení skotačily o sto šest. Představení bylo velmi dobře připraveno a vkusně prezentováno.  Domluvili jsme s Verčou, že se společně sejdeme i na podzim.

Verunka naše děti pochválila za spolupráci a obdivovala jejich spontánnost.

 

3.6.2019

Oslava Mezinárodního dne dětí v MŠ Razová

 

Dne 31. 5. se sešli ráno v naší školce Holubí pírko, Vraní oko, Černá holubice, Orlí dráp, Vraní zobák, Vlčí ocas, Havraní pero, Ranní rosa, Rudá slza    a Medvědí tlapa. Přivítaly je dvě indiánské stařeny z kmene Hidatsa.

Kromě toho, že se děti za indiány oblékly,  vyrobily si během týdne i čelenky a v pátek ráno amulety na krk.

Celý týden jsme si o životě indiánů povídali.  Děti už ví, co je týpí  nebo vigvam, jak vypadalo jejich oblečení a ozdoby, jak důležití byli pro ně koně nebo, jak se stravovali.

Už víme, že slova „čest“, „hrdost“ a „ pokora“ nebyla v té době prázdnými pojmy a my si z toho vzali příklad.

Byl to krásný den!

 

24.5.2019

Poučná pohádka

Dne 22.5. se sešly děti obou tříd v naší mateřské škole. Pozvali jsme na návštěvu slečny Marii Petrovskou a Joannu Nagyovou z Ostravy. Připravily si pro nás pásmo tří pohádek  o zvířátkách, kterým není jedno, jak se lidé nešetrně chovají k přírodě. Děti názorně viděly, jak by se všichni, bez rozdílu věku, měli  v různých situacích chovat.

Pohádky herečky proložily písničkami, děti se pěkně bavily a  spontánně se zapojily  do programu. Připomněly si, co jsme se o ochraně přírody během celého roku naučili.

 

28.4.2019

Naše pozorování v přírodě

V létě, v zimě, na podzim i nyní na jaře chodíme rádi pozorovat přírodu k lesu. Oblíbená zvonička na nás čeká, až si zazvoníme, abychom si tajně něco přáli pro sebe, rodiče nebo kamarády.

Pozorujeme srnky na poli, ptáky v oblacích a představujeme si, co asi dělají, když jsme doma nebo ve školce.

Každé roční období je krásné a my se učíme vnímat přírodu takovou jaká je. Vidíme změny, které se dějí, a už víme, co potřebují zvířata i ptáci. Učíme se je chránit a není nám jedno, jak se někteří lidé k přírodě chovají.

O tom všem si povídáme na lavičce u lesa. Vzpomínáme, co jsme se naučili v zimě z encyklopedií o zvířatech nebo si přečetli v pohádkových knížkách. Ve volných chvílích si prohlížíme ilustrace v knihách a časopisech v našem centru KNIHOVNA.

Na konci vycházky si zahrajeme oblíbené pohybové hry, dáme si něco na zub a pak chvátáme zase do naší školky s tím, že se budeme těšit na další návštěvu na „ našem místě“.

 

17.12.2018

Předvánoční pracovní dílna

Dne 13. 12. přijala naše pozvání paní Ing. Mirka Zlámalová s asistentkou Žanetou.  Jako vždy si pro děti připravily krásnou pracovní dílnu plnou inspirujících námětů k zimní tématice.

Děti si mohly vyrobit přání k Vánocům a ozdoby na vánoční stůl z netradičních materiálů. Po celou dobu panovala ve třídě sváteční nálada, děti prožívaly tvoření s velkou zodpovědností, protože jim záleželo na tom, aby se výrobky rodičům líbily.

Na závěr jako poděkování jsme zazpívali vánoční písně a na přání paní Mirky i slečny Žanetky jsme museli přidávat z naučeného repertoáru jako v divadle.  Děti se dmuly pýchou a zpívaly s obrovskou energií a radostí.

Těšíme se na další setkání.

 

16.12.2018

Předvánoční setkání dětí mateřské školy se seniory

Dne 12. 12. 2018 jsme navštívili seniory v Komunitním domě KODUS v Razové. Děti si připravily krásné písničky a říkanky o zimě a Vánocích.  Zpívaly a recitovaly z celých svých malých a upřímných srdcí. Byla navozena sváteční atmosféra a všichni jsme cítili v ovzduší sounáležitost dvou generací. Vzájemně jsme si popřáli k Vánocům, děti rozdaly dárky a na oplátku dostaly sladkou odměnu.

Při této příležitosti jsme opět pozvali seniory na květnové vystoupení a posezení s přáteli u nás v mateřské škole, které již proběhlo s velkým úspěchem v loňském roce.

Těšíme se na další společné akce. Děti se mají i tímto způsobem učit vážit si starších lidí, umět jim pomáhat a dělat jim radost.

 

16.11.2018

Divadelní představení

Dne 17.10. jsme jeli za našimi kamarády do Leskovce nad Moravicí. Připravili jsme se na to, že jedeme na divadelní představení autobusem, takže jsme si zopakovali jak se chováme v dopravních prostředcích a také v divadle.

Představení o  Honzovi a jeho příbězích děti velmi zaujalo, herec si dokázal všechny získat a taky zapojit do děje příběhu. Celé představení byl slyšet zvonivý dětský smích a při loučení děti nechtěli Honzu vůbec pustit domů. Nakonec fotografie mluví samy za sebe!!! Pro velký úspěch jsme si domluvili další představení na jaro a sejdeme se všichni pro změnu v Razové.

S.Talčíková