Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

23.11.2022

Uspávání broučků

Dne 21. 11. 2022 jsme měli malou slavnost třídy. Ukončili jsme „ PODZIMNÍ SLAVNOSTI“.  Nejsme smutní, protože nás čekají adventní slavnosti. Děti si donesly z domu polštářky, nachystali jsme také postýlku pro našeho broučka, aby šel na zimu také spát a v klidu přečkal zimu. My všichni jsme mu ukázali, jak si na polštářcích odpočineme my. Kromě toho, že jsme si připomněli, jak jsme tvořili z přírodnin, pekli jablka v troubě, pozorovali změny v přírodě, jsme si zazpívali písničky o podzimu a připomněli jsme si veselou říkanku o drakovi a jeho zubech. S paní učitelkou jsme si poslechli písničku Spí brouček, spí i beruška a pohybem jsme písničku na závěr ztvárnili. Tak jsme podzimu zamávali z okna a těšíme se na paní zimu.

Zdena Pavlíčková

 

23.11.2022

Celý podzim jsme na vycházkách do přírody hledali vše, z čeho bychom mohli v pracovních dílnách ve školičce tvořit.

Nejdříve to byly listy ze stromů, větévky, šípky, žaludy a na závěr kaštany.

Abychom si připomněli, co jsme kde našli, jak jsme sušili listy z javorů, lip, bříz i kaštanů vytvořili jsme si ve třídě na zemi skřítky „Podzimáčky“ ze všeho, co jsme našli.  Nejen, že jsme si užili spoustu legrace, ale naučili jsme se spoustu nového o přírodě a přírodninách.

Zdena Pavlíčková

 

31.10.2022

Podzimní pečení jablíček

Dne 31. 10. jsme hned ráno začali s příchozími dětmi připravovat jablka k pečení. Nejdříve jsme si připomněli vše, co jsme viděli na vycházkách, na zahradách kolem cesty, vzpomínali jsme na to, jak nám jabloňky dělaly radost, když kvetly, jak se plody měnily v krásná červená jablka do dnešních dnů.

Děti si zkusily jablka krájet, přitom pozorovaly, jak vypadají jádra, co se stalo, když jsme jablka rozkrojili napůl a viděli hvězdičku jako o vánocích.

Připomněli jsme si písničku o ježcích pod jabloní a při svačině nám dala paní kuchařka jablka posypaná cukrem a skořicí do trouby.

Po cvičení jsme si na pečené dobrotě moc pochutnali.

 

17.10.2022

Projektový den

 

Dne 27. 9. 2022 čekal ne děti den plný překvapení a zážitků. Jeli jsme společně s dětmi z Leskovce nad Moravicí na výlet do Opavy na Školní statek.

Domluvili jsme si návštěvu na statku s tím, že se děti podívají, jak se pečuje o hospodářská zvířata. Byli jsme nadšeni, protože si je děti mohly pohladit a zároveň zjistit, že každé zvíře má jinou srst, jak žijí v souladu s přírodou, kolik je jim let atd.  Děti měly také možnost pozorovat, jak se čistí kotce králíkům nebo koňské stáje. A dokonce si zkusily podojit kozu.

Průvodcem jim byla paní Stoklasová, která se na naši návštěvu dobře připravila. Ukázala dětem, jak zde zvířata žijí, jak o ně se studenty pečují, na co si musí dávat pozor a jak zvířata dokáží v různých situacích reagovat. Odpovídala také dětem na otázky a nebylo jich málo.

Všichni jsme paní Stoklasové moc poděkovali a na rozloučenou jí zazpívali písničku „Když jsem já sloužil“.

Sice nás předčasně vyhnal z nádvoří statku déšť, ale dětem se pobyt na statku moc líbil. Už se těšíme na další projektový den v květnu, kdy se pojedeme podívat do království motýlů.

Zdeňka Pavlíčková

 

 

14.3.2022

Náš třídní karneval

Dne 1. 3. 2022 jsme měli všichni od samého rána moc dobrou a slavnostní náladu. Přišli jsme do školky v maskách, které nám přichystaly naše maminky doma.

Ve třídě se sešli Supermani, princezna Sofie, pirátka, tygřík a jiné pohádkové bytosti. Kromě krásné výzdoby, kterou nám připravila paní učitelka už o víkendu,  jsme si všichni užili her, soutěží a tance. Nechybělo ani dobré občerstvení, které k našim třídním slavnostem vždy patří.

 

11.2.2022

My si ve školce rádi hrajeme, zpíváme, tančíme a také děláme hlouposti, které nám všem dělají obrovskou radost.

Ve dnech 1.2 – 4. 2. nám paní učitelka připravila opravdové překvapení!

Denně jsme se oblékali do jiných barevných odstínů, měli jsme dny plné hádanek, říkanek, příběhů, písniček, ale také jsme podle barev cvičili.

S barvami jsme také plnili různé úkoly. Nebyly vždy jednoduché, ale my jsme je společnými silami zvládli. Jsme přece jedna pořádná parta!!!

Těšíme se, že si s barvičkami budeme dál hrát, protože nás to moc bavilo a paní učitelka určitě zase něco perfektního vymyslí.

 

 

28.1.2022

Slavnosti v naší třídě

Každý rok pořádáme v naší školce podzimní, zimní a jarní slavnosti. Připomínáme si, co všechno můžeme v jednotlivých ročních obdobích dělat, pozorovat venku v přírodě, nebo jak se staráme o volně žijící zvířata. K těmto sezónním slavnostem ale také patří významné dny našich dětí. Jsou to svátky a narozeniny. Snažíme se oslavencům připravit překvapení a udělat jim výjimečný den, na který budou rády vzpomínat. Všechny děti se také při těchto příležitostech učí jak si pěkně přát, vyrábět dárky a vnímat slavnostní dny nás všech.

Děti oslavy milují. Je krásné se dívat na jejich upřímné a zářící oči.

 

7.12.2021

Dne 6.12. nás v naší školce navštívila čertovská babička Hudrlína. Mikuláš  přijít nemohl, protože je v karanténě doma.

Hudrlína měla velký problém. Museli jsme jí pomoct splnit tři úkoly, jinak by se nemohla vrátit zpět do pekla.

Tak jsme pomáhali přenášet uhlíky, zazpívali jsme jí  naše naučené písničky o zimě a čertech, zatančili jsme jí podle přání a bylo splněno!!!!!! Čertice Hudrlína byla moc ráda a rozdala dětem sladkou odměnu.

Hudrlíno, moc se na tebe budeme těšit příští rok a věříme, že přijdeš i s Mikulášem.

 

7.12.2021

Dne 10. 11. 2021 jsme se sešli s leskoveckými dětmi v naší mateřské škole. Ráno si všechny spolu hrály a po svačině  vyhlížely návštěvu ze Střediska volného času v Bruntále. Přijela za námi paní Marcela Rozprýmová a ne sama. Přivezla s sebou milého, živého ježka.

Náš projektový den se jmenoval PROČ JEŽEK JABLKA NEŽERE.

Během povídání o životě ježků ve volné přírodě i v zajetí  jsme všichni získali vědomosti o jejich způsobu života, stravování,chování  v zimním i letním období.

Pak jsme dostali mnoho úkolů, které jsme plnili společně, ale také ve skupinkách.

Do třídy nám přišli zazpívat o ježkovi kamarádi ze základní školy, my jsme zase  jinou písničku zazpívali jim.

Pak jsme se přesunuli ke stolečkům a tam jsme plnili úkoly. Stříhali jsme, lepili a vybarvovali obrázky s ježkem.

Na závěr jsme se rozloučili s paní Rozprýmovou i ježkem, uklidili jsme a doprovodili děti z Leskovce nad Moravicí do šatny, protože musely odjet zpátky autobusem do své školky.

 

 

18.10.2021

PEČENÍ JABLEČNÉHO ZÁVINU VE ŠKOLCE

Dne 13.10. 2021 jsme si od rána chystali ingredience ne pečení jablečného závinu. Jablíčka donesla ochotně Vikiho maminka. Děti si samy vyzkoušely jak na těsto pokládat nastrouhaná jablka, cukr a skořici a také si zkusily jak závin „ zabalit“ a potřít vajíčkem. Práce děti moc bavila, měly možnost si odnést záviny do kuchyně za paní kuchařkou, která nám vše upekla v nové troubě. Voňavý závin všem chutnal a těšíme se na další překvapení, která nás čekají do konce podzimu.