Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

27.9.2020

PROJEKTOVÝ DEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Dne 24. září se uskutečnil druhý projektový den v naší školní družině. Opět za námi přijela  pracovnice SVČ Bruntál paní Marcela Rozprýmová. Kromě slíbeného hada jsme spatřili a mohli si sáhnout na živého Švába madagaskarského, Gekončíka nočního a Pakobylku. Protože otázky na paní Rozprýmovou nebraly konce, chtěli bychom přiblížit zvířátka i dětem, které z důvodu nemoci nemohly být s námi. Takže pár vět k jednotlivým zvířátkům.

Šváb madagaskarský

Jeden z největších švábů na světě s charakteristickými syčivými zvuky při vyrušení. Nelétá, přesto pomocí speciálních přísavek na nohou dokáže lézt po hladkých stěnách a sklech. Nejvíce si pošmáknou na zralém ovoci – meloun, jablko, banán. Během manipulace jsou klidní, nekoušou a hlazení po celém těle si naprosto užívají.

Gekončík noční

Díky své nenáročnosti a mnoha barevným formám je jedním z nejčastěji chovaným a velmi oblíbeným obyvatelem terárií. Dorůstají velikosti 20 – 30 cm. Jejich oči mají vertikální zornici, jako jedni z mála plazů mají pohyblivá oční víčka. Gekončíci vyžadují živou potravu. V zajetí jsou krmeni cvrčky, šváby, moučnými červy a podobným hmyzem Dožívají se až 25 let.

Pakobylka -Strašilka

Strašilky jsou bizarního zjevu. Mohou vypadat jako větvička, list nebo třeba kus kůry a dokonale tak splývat s prostředím. Většina strašilek je větších než 5 cm, ale najdou se i druhy, které dorůstají až do velikostí větších než 25 cm Jedná se o výlučně býložravý hmyz.

Krajta královská 

Krajta je čeleď nejedovatých škrtivých hadů. Má hezké zbarvení, vyznačuje se minimální agresivitou a spíše plachostí, proto je často chována v teráriích. Dorůstá maximální velikosti 1,2 až 1,5 metru, výjimečně do 1,80 metrů. Váha tohoto hada se pohybuje kolem 1–3 kg. Nepatří tedy k velkým druhům. Krajta královská je, tak jako všechny krajty, vejcorodá. Samice klade 6–8 poměrně velkých vajec, měřících cca 7 × 5 cm. Vejce klade zpravidla v noci. Zhruba po týdnu, po prvním svléknutí začínají krajty přijímat potravu – vhodné jsou již osamostatněné, malé, osrstěné myšky. Svlečená kůže či kutikula se nazývá svlečka. Dospělí jedinci loví již vzrostlé krysy malé, pískomily nebo menší potkany.

Všichni se těšíme na další setkání.