Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

3.10.2019

Život na farmě

V rámci stejnojmenného projektového dne navštívili ve čtvrtek 3. října žáci naší školy spolu se svými učiteli farmu U Stromovouse, která se nachází ve Staré Vodě, místní části Světlé Hory.

Akce se uskutečnila v rámci projektu Malí farmáři vypsaného a organizovaného Místní akční skupinou Hrubý Jeseník, který je finančně podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Majitelé farmy, manželé Zámečníkovi, chovají na svých pozemcích stádo hnědých krátkosrstých koz a také hovězí dobytek anglického plemene Jersey. Mléko těchto krav obsahuje až dvakrát více bílkovin než mléko holštýnského skotu, jehož chov v ČR převažuje. Všechna zvířata mají svá jména inspirovaná vesměs pohádkovými postavami, a tak si děti mohly pohladit například Rozárku, Leontýnku, Hvězdičku nebo Elišku. Setkaly se zde také s kozou pojmenovanou Bora Bora či s kozlem Igorem. Mohly se pokochat pohledem na krásné kačenky s jejich roztomilými kachňátky a mezitím si vyslechly zasvěcený a poutavý výklad pana Standy a jeho ženy Val.

Obdivuhodní hostitelé nezapomněli ani na občerstvení a tak všichni malí i velcí návštěvníci s radostí ochutnali báječný tvarohovo-smetanový čokoládový dezert Jesenický skřítek, výrobek, jenž byl oceněn druhým místem na národní soutěži v Mikulově. Také spousta dalších mléčných výrobků ze zdejší farmy získala prestižní ceny v soutěžích zaštítěných Ministerstvem zemědělství ČR a Moravskoslezským krajem v rámci podpory regionálních potravinářských produktů. Proto děti ani dospělí neváhali a některé z nich si ihned zakoupili v místní prodejně.

Návštěva farmy se našim školákům velmi líbila. Dozvěděli se mnoho zajímavého o hospodářských zvířatech a jejich náročném chovu, o práci v zemědělství a ve výrobě potravin a v neposlední řadě si užili zdravého dopoledního pobytu na čerstvém vzduchu.

Děkujeme tímto manželům Zámečníkovým a MAS Hrubý Jeseník za krásný a poučný zážitek.

Učitelé a žáci

VýstřižekMAS