Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

27.6.2019

Úspěch v krajské soutěži

Po loňském vítězství našeho žáka Sebastiána Kožušníka v krajské literární soutěži jsme si letos na základě hlediska pravděpodobnosti přílišné naděje nedělali. Přesto naši žáci Adélka, Elvíra, Dorka a Roman sebrali odvahu i chuť a sepsali pohádky, které jsme v květnu do této soutěže odeslali.

Letošního už 9. ročníku Čertovských pohádek, který organizoval městský obvod Mariánské Hory a Hulváky pod záštitou starosty Patrika Hujduse, se zúčastnilo kolem 450 žáků několika desítek škol celého Moravskoslezského kraje. Téma mělo název Čerti na zahrádce.

Dorota Hradilová, žákyně 4. ročníku naší razovské školy, dokázala v silné konkurenci uspět a získala krásné šesté místo. Svou pohádku s názvem Čertík zahradník napsala zcela sama během  hodiny literární a slohové výchovy. Odměnou jí bylo pozváni pro ni, její rodiče a sestru na slavnostní vyhlášení, které se uskutečnilo dne 18. června v ostravském kině Cinestar a příslib, že její pohádka bude spolu s dalšími nejlepšími zařazena na CD namluvené moderátory Hitrádia Orion. Toto CD bude distribuováno do škol po celém Moravskoslezském kraji.

Za tuto úžasnou propagaci a reprezentaci naší malé, ale hrdé školy, byla nadějná spisovatelka Dorka zaslouženě oceněna ředitelskou pochvalou.

OCENĚNÁ POHÁDKA

Čertík zahradník

Byl jednou jeden malý, ale krásný domeček. V domečku bydlela malá holčička jménem Dorotka, která se moc ráda starala o svoji zahrádku. Každý den zalévala cuketu, rajčátka, maliny, ostružiny, rybíz černý i červený, jahody, mrkev a další ovoce a zeleninu, kterou pěstovala.

Jednoho dne se Dorotka vzbudila a šla na zahrádku, jako kterékoliv jiné ráno. Ale Dorotčina zahrádka byla úplně zničená. Všechno ovoce bylo otrhané a zelenina…….no hrůza! Dorotka se smutně rozhlížela okolo sebe a všimla si, že za stromečkem se něco šustlo. Přišla blíž a zavolala : ,, Vylez ven!“ Od stromečku se ozvalo: ,,Nevylezu, lekneš se mě.“ Dorotka tak dlouho naléhala, až se před ní objevil čertík, který se představil jako Karlík. Dorotka si Karlíka udiveně prohlížela a neuniklo jí, že má tvář celou od malin. To jí přišlo podezřelé a na čertíka zakřičela: ,, Tak to ty jsi mi zničil moji zahrádku!“ Čertík se začervenal a řekl: ,, Promiň holčičko, já jsem to tak nemyslel.“ ,,A jak jsi to teda myslel ?“ zeptala se Dorotka. A Karlík jí začal vyprávět svůj příběh o tom, jak od malička toužil býti zahradníkem, ale maminka s tatínkem mu to nedovolili a naučili ho jenom lumpačit a zahrádky ničit.  ,,Ale musím uznat, že i když jsem už navštívil mnoho zahrádek, ta tvoje zahrádka se mi líbí úplně nejvíc“, řekl Karlík. Dorotku to velmi potěšilo a usmála se. Na Karlíka se zlobila už jen malinko. Dokonce Karlíkovi navrhla, že ho naučí ovoce a zeleninu pěstovat. Karlík byl rád a slíbil, že na druhý den ráno Dorotku opět navštíví.

Další den ráno, se setkali u jabloně a Dorotka povídá: ,,Dnes si Karlíku zasadíme cuketu, chceš?“  Karlík na Dorotku koukal jako na zjevení a přiznal se, že vlastně ani pořádně neví, co to ta cuketa je a jak vypadá. Dorotka se usmála a postupně Karlíkovi představila všechno ovoce a zeleninu, kterou na své zahrádce pěstuje. Karlík poslouchal bedlivě jako žák naší razovské školy a navrhl Dorotce:  ,,Já bych ti rád na zahrádce pomáhal, jestli chceš.“ Dorotka čertíkovi odpověděla, že by byla moc ráda za takového pomocníka.

Na druhý den přišel Karlík k Dorotce a povídá: ,,Dorotko, dnes jdeme zalévat tvoji zahrádku!“  Ale Dorotka řekla: ,,Mám něco lepšího.“ Chytla Karlíka za ruku a odvedla ho na prázdnou část zahrádky, kde byl pro čertíka připravený nádherný záhon, který mu Dorotka věnovala. Karlík se na Dorotku usmál, objal ji a poděkoval. Dorotce slíbil, že už nikdy žádnou zahrádku nezničí a bude se pečlivě a svědomitě starat o tu svoji.

                                                                                                    Autor:  Dorota Hradilová, 4. třída