Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

22.5.2023

V minulém týdnu jsme navštívili farmu Spolagra spol. s.r.o. v Leskovci. Děti se dozvěděli nové informace o životě na statku. Naše paní průvodkyně Julinka nás odvedla do velkého kravína, který byl plný krav. Zde si také mohly pohladit zachráněná telátka. Dětem bylo vysvětleno, že bez lidské pomoci by po porodu nepřežila, a jak se vlastně musí o tyto telátka postarat. Po obchůzce statku, jsme také zavítali do stájí a viděli koně na louce.

Na závěr si děti prohlédly techniku, kterou k práci zaměstnanci na statku potřebují. Velmi se jim líbilo se posadit do traktoru a nakladače Manitou, který slouží k převozu balíků sena, hnoje nebo hlíny. Za vzorné chování a naslouchání na děti čekala sladká odměna.

 

27.4.2023

Den Země v MŠ Leskovec

Každoročně v měsíci dubnu, slavíme Den Země. Je to skvělá příležitost, jak v našich dětech, upevňovat lásku k přírodě a životu kolem nás. Jako první příležitost se nám naskytla návštěva u paní Hačundové, kde se děti seznámily s koloběhem života u slepiček, kterým se říká Hedvábničky. Tyto slepičky jsme mohli vidět od vajíčka, přes křehké kuřátko až po dospělého jedince. Děti se dozvěděly, že Hedvábnička je plemeno slepic s typickou strukturou peří, které vzhledem připomíná chlupy, a na omak je peří jemné jako hedvábí. Lidé je chovají především pro jejich krásu.

Další akci jsme pořádali přímo na půdě školky. Děti si měly za úkol přinést hraběčky, kolečka a další zahradní náčiní. Využili jsme krásného slunečného počasí, vypleli školní záhonek a pohrabali listí na travnaté ploše. Mezitím jsme si s dětmi zopakovali nejen proč je důležité o přírodu pravidelně pečovat, ale mít k ní i úctu.

MŠ Leskovec

 

12.4.2023

Velikonoce u nás ve školce

Na jaře v době, kdy se probouzí nový život se všichni připravujeme na svátky jara ,,Velikonoce,,. Tyto svátky se nesou v duchu tradic a zvyků, o kterých jsme si povídali. Děti měly možnost vidět, jak se plete pomlázka a také si připravit a upéct velikonočního beránka. Samozřejmě nechybělo tradiční barvení a zdobení vajíček, které si děti mohly vyzkoušet různými technikami. Touto cestou bychom chtěli poděkovat panu Vlachynskému za pletení pomlázek, a také naším maminkám, které se zapojily do výzdoby naší šatny. Všem přejeme krásné Velikonoce.

 

20.3.2023

Bláznivý den

Dne 3.3.2023 se v naší leskovecké školce uskutečnil ,,Bláznivý den“. Ihned od rána jsme se začali scházet v bláznivém oblečení. Fantazii jsme meze nekladli, takže se nám stalo, že jsme měli ve třídě o dvě děvčata více, než obvykle. Nutno podotknout, že holčičí oblečky oběma chlapcům velice slušely. Za to jedna paní učitelka se doma zapomněla převléci a dorazila rovnou z postele v županu a natáčkách, druhá paní učitelka si spletla skříň a přijela do školky v outfitu svého muže. Celé dopoledne se neslo v bláznivé náladě plné her a soutěží. Při pobytu venku jsme si navzdory rozmaru počasí dopřáli oběd venku, který jsme zakončili opékáním špekáčků. Dětem se tento den velice líbil a už teď plánujeme další podobné dobrodružství.

 

27.2.2023

 

V minulém týdnu k nám do školky zavítala moc milá návštěva zdravotní sestřička, paní Eliška Sedláčková. Společně s dětmi jsme si povídali o našem zdraví, které je pro nás ze všeho nejdůležitější. Děti si zopakovaly co už víme o lidském těle a dozvěděly se, jak se bránit nemoci nebo předcházet úrazům. Také se naučily, jak si správně umývat ruce, aby se odstranilo co nejvíce škodlivin a bakterií. Na závěr krásného povídání si děti mohly obvázat nebo zalepit nějaké své zranění nebo bolístky. Tímto paní Sedláčkové moc děkujeme za krásně strávené dopoledne.

MŠ Leskovec nad Moravicí

 

25.2.2023

Výroba krmení pro ptáčky

V minulém týdnu jsme si s dětmi povídali, proč je důležité se postarat o zvířátka, když celou zemi pokryje sníh. Bez nás lidí by totiž spousta zvířátek v zimě zahynula, a jsou tak zcela odkázáni na pomoc od člověka. Děti se také naučily jaké potraviny jsou pro zvířátka vhodné a které by jim naopak mohly uškodit a kam se vlastně taková potrava dává. A protože kolem naši školky pořád poletují nějací ptáčci, rozhodli jsme se jim nějaké to krmení vytvořit.

MŠ Leskovec nad Moravicí

 

29.1.2023

Konečně nastal den, na který se děti velmi těší. Naše zimní olympiáda. Nejprve jsme si zopakovali, jak taková olympiáda probíhá, co symbolizují olympijské kruhy na vlajce a jaké sporty na olympiádu patří, ale hlavně proběhlo poučení o zásadách hraní fair-play i možnostech diskvalifikace za nevhodné chování vůči ostatním soutěžícím. Po zahajovacím ceremoniálu nás čekaly disciplíny jako je třeba curling, hod na cíl, střelba na branku, prolézání ledovým tunelem a další. Na závěr si děti odnesly nejen sladkou odměnu, ale i radost s krásně prožitého dopoledne.

 

29.1.2023

Ke krásnému zimnímu počasí patří nejen sníh a zima ale také pořádné sněhové bouře. A my se jednu takovou sněhovou bouři vytvořili pomocí skladby od Antonia Vivaldiho – Winter, padáku a malých míčku. Tato netradiční aktivita zaujala děti natolik, že jsme si jí i na druhý den několikrát znovu zopakovali. A jak nám to šlo, to zkuste posoudit sami.

 

 

29.1.2023

Hrátky se sněhem

Huráááá, napadl nám sníh a tak jsme si ho museli pořádně užít, než nám zase roztaje. Stavěli jsme sněhuláky, vytvářeli obrovské sněhové koule a nechyběla ani pořádná koulovačka.

 

 

 

11.11.2022

Halloween s lampionovým průvodem v Leskovci

Dne 3.11.2022 jsme ve spolupráci s obcí Leskovec připravili pro děti lampionový průvod s dílničkami, ve kterých si děti mohly zhotovit výrobky s halloweenskou tématikou – dlabání dýní, tvoření netopýra na noční obloze z papíru a vytvoření vlastní lampičky ubrouskovou technikou. Po dílničkách následoval lampionový průvod po obci, který byl zakončený četbou strašidelného příběhu v KD. Na závěr čekala pro děti odměna v podobě párku v rohlíku s dětským punčem a promítání dětského strašidelného filmu Coco. Velké poděkování patří našim maminkám, které na tuto akci připravily pohoštění a spoustu sladkostí pro děti.