Základní škola a Mateřská škola Razová
Razová 353
792 01 Bruntál

☎ 554 765 010

"Individuální přístup, angličtina od 1. ročníku, kreativita"

8.12.2022

Čertovské řádění

Dne 15. 12. jsme měli jednu ze zimních slavností, protože nás navštívili Mikuláš, anděl a čertice. Do MŠ jsme hned ráno přišli jako rozverní čertíci na čertovské řádění. Zpívali jsme čertovské písničky, tančili kopytem se, kopytem tam a po svačině čekali na vzácnou návštěvu. Zazvonil zvonec a do třídy přišli všichni tři i s dárky. Každé z dětí zazpívalo písničku, všichni slíbili, že budou hodní doma i ve školce. Dostali jsme dobrůtky a krásné jmenovky. Poděkování za dárky patří také rodičům Lucinky Musilové a RAZOVSKÝM ŽENÁM.

 

4.12.2022

Pečení perníčků

Brzy budou vánoce, proto s chutí do práce se zpívá v písničce, kterou máme připravenou pro slavnostní setkání u letošního obecního vánočního stromečku.

Ani my jsme nezaháleli a pekli si medové perníčky. Čekalo nás spoustu práce: vyválet těsto, vykrajovat různé vánoční tvary, potřít perníčky, všechno dát na plech a zanést paní kuchařce, aby nám perníčky upekla. Dobrá nálada a nádherná vůně se linula všude kolem nás. Zdobení nás bavilo ze všeho nejvíc. Hotové perníčky jsme ochutnali a zbytek si odnesli domů. Velké poděkování patří paní Musilové za přípravu těsta a polevy.  Dnešní den se velmi vydařil a těšíme se, že si to v příštím roce zopakujeme.

 

28.11.2022

Myslivecký klobouček

Dne 22. 11. 2022 přijala naše pozvání lesní pedagožka z LČR paní Ing. Zlámalová se svou kolegyní, které si pro nás připravili s oblasti environmentálního vzdělávání zajímavý program, který děti velmi zaujal.

Nejprve jsme poznávali zvířátka a ptáčky na obrázcích a zároveň jsme se dozvěděli, kde se s nimi můžeme setkat a čím se živí. Děti byly schopny přírodniny rozpoznat i díky předběžnému pozorování v podzimním období na vycházkách a zahradě.

Na závěr si děti vytvořily myslivecký klobouček, který si nazdobily přírodninami, které donesla Ing. Zlámalová a s radostí si ho odnesly domů. Akce se velmi vydařila a budeme se těšit na další setkání.

 

 

23.11.2022

Uspávání broučků

Dne 21. 11. 2022 jsme měli malou slavnost třídy. Ukončili jsme „ PODZIMNÍ SLAVNOSTI“.  Nejsme smutní, protože nás čekají adventní slavnosti. Děti si donesly z domu polštářky, nachystali jsme také postýlku pro našeho broučka, aby šel na zimu také spát a v klidu přečkal zimu. My všichni jsme mu ukázali, jak si na polštářcích odpočineme my. Kromě toho, že jsme si připomněli, jak jsme tvořili z přírodnin, pekli jablka v troubě, pozorovali změny v přírodě, jsme si zazpívali písničky o podzimu a připomněli jsme si veselou říkanku o drakovi a jeho zubech. S paní učitelkou jsme si poslechli písničku Spí brouček, spí i beruška a pohybem jsme písničku na závěr ztvárnili. Tak jsme podzimu zamávali z okna a těšíme se na paní zimu.

Zdena Pavlíčková

 

23.11.2022

Celý podzim jsme na vycházkách do přírody hledali vše, z čeho bychom mohli v pracovních dílnách ve školičce tvořit.

Nejdříve to byly listy ze stromů, větévky, šípky, žaludy a na závěr kaštany.

Abychom si připomněli, co jsme kde našli, jak jsme sušili listy z javorů, lip, bříz i kaštanů vytvořili jsme si ve třídě na zemi skřítky „Podzimáčky“ ze všeho, co jsme našli.  Nejen, že jsme si užili spoustu legrace, ale naučili jsme se spoustu nového o přírodě a přírodninách.

Zdena Pavlíčková

 

31.10.2022

Podzimní pečení jablíček

Dne 31. 10. jsme hned ráno začali s příchozími dětmi připravovat jablka k pečení. Nejdříve jsme si připomněli vše, co jsme viděli na vycházkách, na zahradách kolem cesty, vzpomínali jsme na to, jak nám jabloňky dělaly radost, když kvetly, jak se plody měnily v krásná červená jablka do dnešních dnů.

Děti si zkusily jablka krájet, přitom pozorovaly, jak vypadají jádra, co se stalo, když jsme jablka rozkrojili napůl a viděli hvězdičku jako o vánocích.

Připomněli jsme si písničku o ježcích pod jabloní a při svačině nám dala paní kuchařka jablka posypaná cukrem a skořicí do trouby.

Po cvičení jsme si na pečené dobrotě moc pochutnali.

 

17.10.2022

Projektový den

 

Dne 27. 9. 2022 čekal ne děti den plný překvapení a zážitků. Jeli jsme společně s dětmi z Leskovce nad Moravicí na výlet do Opavy na Školní statek.

Domluvili jsme si návštěvu na statku s tím, že se děti podívají, jak se pečuje o hospodářská zvířata. Byli jsme nadšeni, protože si je děti mohly pohladit a zároveň zjistit, že každé zvíře má jinou srst, jak žijí v souladu s přírodou, kolik je jim let atd.  Děti měly také možnost pozorovat, jak se čistí kotce králíkům nebo koňské stáje. A dokonce si zkusily podojit kozu.

Průvodcem jim byla paní Stoklasová, která se na naši návštěvu dobře připravila. Ukázala dětem, jak zde zvířata žijí, jak o ně se studenty pečují, na co si musí dávat pozor a jak zvířata dokáží v různých situacích reagovat. Odpovídala také dětem na otázky a nebylo jich málo.

Všichni jsme paní Stoklasové moc poděkovali a na rozloučenou jí zazpívali písničku „Když jsem já sloužil“.

Sice nás předčasně vyhnal z nádvoří statku déšť, ale dětem se pobyt na statku moc líbil. Už se těšíme na další projektový den v květnu, kdy se pojedeme podívat do království motýlů.

Zdeňka Pavlíčková

 

 

14.3.2022

Náš třídní karneval

Dne 1. 3. 2022 jsme měli všichni od samého rána moc dobrou a slavnostní náladu. Přišli jsme do školky v maskách, které nám přichystaly naše maminky doma.

Ve třídě se sešli Supermani, princezna Sofie, pirátka, tygřík a jiné pohádkové bytosti. Kromě krásné výzdoby, kterou nám připravila paní učitelka už o víkendu,  jsme si všichni užili her, soutěží a tance. Nechybělo ani dobré občerstvení, které k našim třídním slavnostem vždy patří.

 

11.2.2022

My si ve školce rádi hrajeme, zpíváme, tančíme a také děláme hlouposti, které nám všem dělají obrovskou radost.

Ve dnech 1.2 – 4. 2. nám paní učitelka připravila opravdové překvapení!

Denně jsme se oblékali do jiných barevných odstínů, měli jsme dny plné hádanek, říkanek, příběhů, písniček, ale také jsme podle barev cvičili.

S barvami jsme také plnili různé úkoly. Nebyly vždy jednoduché, ale my jsme je společnými silami zvládli. Jsme přece jedna pořádná parta!!!

Těšíme se, že si s barvičkami budeme dál hrát, protože nás to moc bavilo a paní učitelka určitě zase něco perfektního vymyslí.

 

 

28.1.2022

Slavnosti v naší třídě

Každý rok pořádáme v naší školce podzimní, zimní a jarní slavnosti. Připomínáme si, co všechno můžeme v jednotlivých ročních obdobích dělat, pozorovat venku v přírodě, nebo jak se staráme o volně žijící zvířata. K těmto sezónním slavnostem ale také patří významné dny našich dětí. Jsou to svátky a narozeniny. Snažíme se oslavencům připravit překvapení a udělat jim výjimečný den, na který budou rády vzpomínat. Všechny děti se také při těchto příležitostech učí jak si pěkně přát, vyrábět dárky a vnímat slavnostní dny nás všech.

Děti oslavy milují. Je krásné se dívat na jejich upřímné a zářící oči.